Historia

Janusz Meissner. Inspiracja dla polskich asów myśliwskich

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 05:40
– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła Orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów, as myśliwski w Bitwie o Anglię. Meissner zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w DęblinieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

123 lata temu, 21 stycznia 1901 roku urodził się Janusz Meissner. Był pionierem polskiego lotnictwa, pilotem i instruktorem. Przez blisko 20 lat w szkołach lotniczych w Bydgoszczy, Krakowie i w Dęblinie wyszkolił kilkuset pilotów. Do grona jego wychowanków zaliczają się m.in. Jerzy Bajan czy Stanisław Skarżyński. Zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Legendarny instruktor

Janusz Meissner urodził się 21 stycznia 1901 w Warszawie. Po ukończeniu w 1919 roku szkoły lotniczej w Krakowie wziął udział w wojnie z bolszewikami. W stopniu sierżanta służył w Toruńskiej Eskadrze Wywiadowczej. Rok później walczył podczas III Powstania Śląskiego, tym razem na ziemi. Był dowódcą jednego z oddziałów grupy dywersyjnej "Wawelberg".

W dwudziestoleciu międzywojennym oddał się szkoleniu młodych lotników. Do 1939 roku pracował kolejno w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie oraz od 1933 roku w 2 pułku lotniczym w Krakowie. Odszedł z wojska tuż przed wybuchem II wojny światowej, wylatał do tamtej pory niemal osiem tysięcy godzin.

– Był bardzo dobry pilotem i wyróżniającym się instruktorem. Żeby umieć spokojnie wytłumaczyć trzeba mieć trochę talentu i miękką rękę. W Dęblinie nim uczeń wykonywał pierwszy samodzielny lot to Janusz próbował go przed wypuszczeniem i sprawdzał czy nadaje się do tego – wspominał w audycji Polskiego Radia z 1978 roku pilot wojskowy Tadeusz Nowierski, który służył razem z Januszem Meissnerem.


Posłuchaj
05:05 janusz meissner___d 24458_tr_0-0_9928317dd0e1bb0[00].mp3 Rozmowa z Januszem Meissnerem w audycji z cyklu "Spotkania z pisarzem". (PR, 13.10.1969)

 

Zdolny pisarz

W czasie wojny obronnej 1939 roku wrócił do służby, ale zdołał wziąć udział w zaledwie jednym locie bojowym. Przez Rumunię ewakuował się do Francji, a po jej kapitulacji przedostał się do Wielkiej Brytanii.

W czasie II wojny światowej pisał w lotniczych czasopismach oraz pracował w Rozgłośni Polskiej BBC. Był korespondentem wojennym i służył w propagandzie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Napisał wówczas jedne z najsłynniejszych swoich książek - "Żądło Genowefy" oraz "L jak Lucy", w których portretował życie polskich lotników w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i oddał się pracy pisarskiej. Współtworzył również scenariusze do filmów opartych na jego twórczości.

Pierwsze opowiadania, po których zyskał uznanie w oczach czytelników, wydał jeszcze w 1926 roku. Znaczną część swojej prozy oparł o doświadczenia z własnego bogatego życiorysu, tak jak w "Szkole orląt" z 1929 roku, która opisywała szkolenie początkujących lotników.

– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Meissnerem z 1969 roku oraz wspomnień lotników o instruktorze i pisarzu w audycji Polskiego Radia z 1978 roku.


Posłuchaj
09:31 piloci o meissnerze___c 14506_tr_0-0_99146551c3face5[00].mp3 Wspomnienia pilotów o Januszu Meissnerze w audycji "Notatnik kulturalny". (PR, 6.03.1978)

 

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia. Mówili o nim "latająca śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 06:00
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci. Zmarł wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 12 listopada 2004 roku. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Zumbach. As myśliwski, przemytnik i najemnik

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 05:55
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację. 14 kwietnia 1915 roku urodził się Jan Zumbach ps. Kaczor Donald, Johan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Góra. Legenda światowego pilotażu. W czasie II wojny światowej wykonał 883 loty

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 05:45
Był pierwszym Polakiem i drugim pilotem na świecie, który otrzymał najbardziej prestiżową Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 05:40
W Dęblinie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Lotnik 305 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii po wojnie powrócił do kraju i odbudował "Szkołę Orląt". Zamiast nagrody czekał go jednak tylko stalinowski proces, więzienie i śmierć. 
rozwiń zwiń