Historia

Oskar Sosnowski. Wielki architekt wspaniałych kościołów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 05:40
82 lata temu, 24 września 1939 roku, pod gruzami walących się domów podczas niemieckiego bombardowania Warszawy zginął Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt, teoretyk sztuki, konserwator zabytków, autor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie oraz kościoła św. Rocha w Białymstoku.
Budynek Politechniki Warszawskiej
Budynek Politechniki WarszawskiejFoto: Polona/domena publiczna

Dzieła jego życia spotkać i podziwiać możemy do dzisiaj - piękne, często strzeliste, kościoły, zachwycające swoją monumentalnością.


Posłuchaj
29:00 oskar sosnowski____2820_02_iv_tr_0-0_12707535cf31cf4e[00].mp3 Prof. Oskar Sosnowski - audycja z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 22.09.2002)

 

Życiorys profesora ukazuje nam człowieka skromnego i bez reszty poświęconego swojej pracy. Katarzyna Puczyńska (na stronach teatrnn.pl - Ośrodek historyczny w Lublinie) tak opisuje podstawowe fakty z życia wielkiego architekta:

"Oskar Wiktor Sosnowski (1880–1939) – architekt i konserwator zabytków tworzący w nurcie modernizmu. Autor kościołów w Orłowie, Włocławku, Imielnicy, Fałkowie, oraz willi i domów mieszkalnych utrzymanych w konwencji narodowego historyzmu. Jego najbardziej znaną realizacją jest kościół pw. św. Rocha w Białymstoku. Zajmował się także zagadnieniami urbanistyki, o czym świadczy projekt miasta-ogrodu Czerniaków. W Lublinie zaprojektował kościół pw. św. Michała na Bronowicach".


Oskar Sosnowski – kościół w Orłowie, projekt 1910. Źr. Wikipedia/domena publiczna Oskar Sosnowski – kościół w Orłowie, projekt 1910. Źr. Wikipedia/domena publiczna

Architektura monumentalna i ludowa

W dalszych słowach pojawia się nieco więcej szczegółów, szczególnie tych związanych z rozwojem umiejętności, kolejnymi miejscami prac, tytułami naukowymi, a także zaangażowaniem w najważniejsze sprawy Ojczyzny - jak choćby wojna polsko-bolszewicka. Czytamy tam:

"Oskar Sosnowski urodził się w 1880 roku w Petersburgu. W 1903 roku ukończył studia na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym w Instytucie Politechnicznym w Warszawie. Następnie pracował w Wydziale Architektonicznym Zarządu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Praktyki odbył w pracowni Józefa Piusa Dziekońskiego, pierwszego dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1914 roku był profesorem zwyczajnym Politechniki Lwowskiej, a od 1919 roku – Politechniki Warszawskiej. W latach 1919–1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W tych latach objął stanowisko kierownika wydziału w Ministerstwie Spraw Polskich Ukraińskiej Republiki Ludowej. W 1922 roku przyczynił się do powstania Towarzystwa Urbanistów Polskich, a w 1923 roku założył Zakład Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej, późniejszy Zakład Architektury Polskiej i Historii Sztuki. Działalność Zakładu obejmowała inwentaryzację i pomiary architektury monumentalnej i ludowej. Sosnowski przyczynił się do wykonania systematycznych badań i pomiarów zabytków Warszawy, Zamościa, Podhala, Kurpi i okolic Łowicza. W czasie bombardowania Warszawy w 1939 roku został ranny i zmarł na zakażenie krwi 24 września 1939 roku".

Świątynia Opatrzności Bożej w Białymstoku

Portal wrotapodlasia.pl opisuje wiele faktów z jego życia. Z niezwykłym szacunkiem odnosi się do architekta, który na tych pięknych ziemiach pozostawił po sobie tak zachwycające budowle. Dowiadujemy się tam o licznych faktach ukazujących niezłomność Sosnowskiego w rozwijaniu swoich dzień naukowych... i nie tylko. Oto "w 1914 został profesorem Politechniki Lwowskiej lecz jego pracę przerwał wybuch I wojny. Sosnowski dostał powołanie do armii rosyjskiej. Po wojnie kierował Kursem Odbudowy w Ministerstwie Robót Publicznych i wykładał historię architektury na Politechnice Warszawskiej".

Co charakterystyczne dla jego działalności "z jego inicjatywy utworzono tam Zakład Architektury Polskiej. Działalność Zakładu obejmowała inwentaryzację i pomiary architektury ludowej (między innymi na terenie Województwa Białostockiego). W 1924 zaprojektował neobarokowy kościół św. Agnieszki w Goniądzu. W 1925 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych za rozprawę pt. Powstanie, układ i cechy charakterystyczne sieci ulicznej na obszarze Wielkiej Warszawy. W 1926 wygrał konkurs na projekt Świątyni Opatrzności Bożej w Białymstoku. Prace budowlane rozpoczęto w 1927 a zakończono po śmierci Sosnowskiego w 1945 r. Kościół ostatecznie pod wezwaniem św. Rocha został zbudowany w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym na planie ośmioboku do dziś jest uznawany za jedną z najwybitniejszych budowli sakralnych dwudziestolecia międzywojennego".

Strażnik zabytków

Sosnowski jednak na tym nie poprzestał. "W 1929 zainicjował serię wydawnictw pod tytułem "Studia do dziejów Sztuk w Polsce" wydawał czasopismo "Biuletyn Naukowy", a nawet pojawiał się w Polskim Radiu. W latach przedwojennych zajmował się malarstwem, rzeźbiarstwem czy muzyką. W 1937 rozpoczął realizację kościoła św. Andrzeja Boboli w Starosielcach. Jego budowa została ukończona w 1959 roku".

Najsmutniejszym, ale i najpiękniejszym akordem w jego życiorysie, było jego poświęcenie po wybuchu II wojny światowej. "W czasie wojny postanowił zamieszkać w gmachu Wydziału Architektury, aby zaopiekować się tamtejszymi zbiorami. Oskar Sosnowski zginął bohaterską śmiercią 24 września 1939 roku, raniony odłamkiem pocisku na dziedzińcu Wydziału podczas ratowania archiwum z inwentaryzacjami polskiej architektury".

PP

Czytaj także

Oskar Sosnowski. Architekt na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 05:40
- Sposób jego widzenia historii architektury był niesłychanie pogłębiony, on przeczytał masę rzeczy. Chciał, żeby w obrębie zakładu pracowali ludzie różnych poglądów, różnej specjalności. Tam byli architekci, historycy sztuki, etnografowie i historycy – wspominał swojego mistrza prof. Jan Zachwatowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Lalewicz. Architekt, nauczyciel, komendant

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:45
147 lat temu w Wyłkowyszach przyszedł na świat Marian Lalewicz, profesor Politechniki Warszawskiej, autor projektów wielu budynków w Polsce i Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 22:13
- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń