Historia

Michał Lorenc. "Jestem kompozytorem muzyki filmowej"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 05:45
Dzisiaj swoje 65. urodziny obchodzi jeden z najwybitniejszych światowych kompozytorów muzyki filmowej - Michał Lorenc. Muzycznie jest samoukiem, jednak ta muzyka zrodziła się razem z nim, 5 października 1955 roku.
Michał Lorenc, 2011
Michał Lorenc, 2011Foto: Mariusz Gaczynski/East News

Posłuchaj
18:09 Michał Lorenc.mp3 - Ja nigdy żadnej muzyki nie wymyśliłem, tylko ona przyszła do mnie - mówił Michał Lorenc w rozmowie z Anna Retmaniak. Audycja z cyklu "Spotkanie z mistrzem". (PR, 2011)

 

W swoje bogatej karierze komponował także muzykę teatralną, dokumentalną, piosenek i utworów towarzyszących ważnym wydarzeniom, także tym państwowym i narodowym. W jego wykonaniu i pod jego kierownictwem usłyszeć możemy osobiste wykonania swoich utworów, także ich instrumentację, orkestrację, dyrygenturę, aranżację czy montaż muzyki. Śmiało można stwierdzić, że nie ma dorosłego Polaka, który nigdy nie usłyszałby jakiegokolwiek utworu Mistrza. Wszystkiego Najlepszego! Panie Michale... i jeśli możemy prosić - to nie ustawaj w tworzeniu swoich dzieł - choćby i sto Lat!

Kawaler Orła Białego

Co ważne, w roku 2016 Michał Lorenc został kawalerem Orderem Orła Białego. Zdarzenia, które splotły się z tą zasługą mają swój wymiar prawdziwie patriotyczny. Otóż w tym samym roku Lorenc skomponował i wydał płytę o znaczącym tytule "Przymierze". Jest to element obchodów 225. rocznicy złożenia ślubów narodu wzniesienia Świątyni Opatrzności Bożej. Tego roku świątynia została oficjalnie otwarta także w związku 1050. rocznicą Chrztu Polski. Toteż 28 kwietnia 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a uroczysta dekoracja nastąpiła 3 maja 2016 roku.

Portal Culture.pl tak rozpoczyna artykuł o naszym Jubilacie: "Urodził się w 1955 roku, kompozytor muzyki filmowej; samouk; jest autorem muzyki do wielu polskich i zagranicznych filmów; był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i zagranicą".

175 filmów

Liczbę filmów próbowało policzyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i w zamieszczonym na swoich internetowych stronach biogramie podaje następującą informację: "Jego muzyka – charakterystyczna, łatwo rozpoznawalna, nierzadko z odwołaniami do muzyki etnicznej, a jednocześnie pełna wyrazu – współgra ściśle z treściami obrazu filmowego. M. Lorenc skomponował muzykę do ponad 175 filmów, seriali i spektakli teatralnych. Znakomitą część tej twórczości nagrodzono bądź nominowano do prestiżowych nagród".

Culture.pl dochodzi do podobnych wyliczeń, zwracając także uwagę na kilka ważnych i popularnych filmów, które tę muzykę dodatkowo promowały. Przeczytać możemy: "Lorenc uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, m.in. "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Bandyty" Macieja Dejczera, "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego. Skomponował także muzykę do filmu fabularnego "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauze". 

W radiu i teatrze

Ciekawe są też prace kompozytora te z początków kariery, kiedy to współpracował z Programem 3. Polskiego Radia. Współtworzył muzykę i brał udział w różnych audycjach wespół z Maciejem Zembatym czy Marcinem Wolskim. Natomiast w latach 1979-1981 współtworzył "Teatr Paranoiczny" wraz z poznanymi wcześniej Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim. O wydarzeniach tych czytamy także na portalu Culture.pl: "W latach 1975-1978 nagrywał piosenki do audycji "Zgryz" Macieja Zembatego, nadawanej w Programie 3. Polskiego Radia. Od 1979 r. do 1981 r. występował razem z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim w Teatrze Paranoicznym".

Nie tylko muzyka radiowa zapisała się w jego twórczości,  stworzył także muzykę "użytkową" dla Telewizji Polskiej. Otóż w 2005 roku powstała oprawa muzyczna dla Panoramy TVP2, natomiast w 2009 roku oprawił dźwiękowo kanał TVP Info.

W Hollwood

Zestaw prawie wszystkich dzieł Mistrza można znaleźć na wielu stronach internetowych. Dla wielu z nas kojarzony jest głównie z polskimi filmami fabularnymi i wieloma serialami telewizyjnymi. Jednak nie tylko w Polsce dostrzeżono jego potencjał.

Marcin Piątek na łamach Polityka.pl, w swoim bardzo bogatym artykule pt. "Michał Lorenc: kompozytor muzyki do filmu "Smoleńsk", tak opisuje przygodę w słynnym Hollywood: "Pocztą pantoflową, przy dużym udziale Jerzego Skolimowskiego, wieść o kompozytorskim talencie Lorenca dotarła do Hollywood. Do pracy przy swoim projekcie "Krew i wino", z główną rolą Jacka Nicholsona, zaprosił go Bob Rafelson".

Jak stwierdza sam kompozytor: "Moje pierwsze skojarzenie pobiegło w kierunku Michaela Smalla, który nieraz współpracował z Rafelsonem. Jego instrumentacja do "Maratończyka" była dla mnie wielką inspiracją. Spytałem Rafelsona: Dlaczego ja, skoro masz Michaela Smalla na miejscu? A on się tylko uśmiechnął i powiedział: Bierz się do pracy".

Msza muzyczna artystycznym wyzwaniem

Co ważne i ciekawe Michał Lorenc nie zamyka się tylko na wszelkie rodzaje filmu czy przedstawienia teatralne. Podając za Culture.pl czytamy: „W 2010 r. opracowywał muzykę do filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was". Z kolei z okazji beatyfikacji Jana Pawła II Lorenc napisał mszę muzyczną "Missa Magna Beatificationis". Podkreślał wówczas, że napisanie mszy muzycznej było dla niego artystycznym wyzwaniem".

Jak osobiście stwierdza sam kompozytor: "Do tej pory nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Jestem kompozytorem muzyki filmowej, a tutaj moja muzyka ma zaistnieć samodzielnie i musi podczas koncertu obronić się sama. W kinie muzyka pełni rolę wyłącznie ilustracyjną, służebną, widz nie powinien w nią się zasłuchać, bo straci na tym narracja filmu".

Nie były to jedyne odmienne twórcze inspiracje Kompozytora. Polmic.pl - Polskie Centrum Informacji Muzycznej - dodaje: "Oprócz muzyki filmowej komponuje także muzykę do widowisk i utwory wokalno-instrumentalne. W 2010 roku na terenie dawnej Huty Warszawa w stolicy zaprezentowane zostało widowisko "2 x Strajk", przygotowane z okazji 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980. W 2014 roku powstała suita wokalno-instrumentalna w trzech częściach "Światło prawdy", napisana w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki".

Myliłby się jednak każdy, kto łączyłby wielkiego kompozytora jedynie z twórczością muzyczną. "Lorenc jest autorem dwóch książek dla dzieci: "Opowieści czerwcowych" napisanych w 1977 r. oraz "Baśni pani Justyny" wydanych w 1992 r. O tworzeniu muzyki filmowej mówił: "Film jest dla mnie jedyną inspiracją i celem. Nie komponuję innej muzyki. Okazało się, że mój dar pisania dotyczy tylko kina. Nie wiem, jakie uczucia mam wywołać u słuchaczy sal koncertowych". (Culture.pl).

Wszystkie Najlepszego! Panie Michale... czekamy na kolejne dzieła.

PP

Czytaj także

Michał Lorenc. Kompozytor z Orderem Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 15:00
Skomponował muzykę do ponad 100 filmów, za ścieżkę dźwiękową "Czarnego czwartku" dostał Fryderyka, a kilka dni temu otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojciec chrzestny" – film z najlepszą obsadą na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 05:45
51 lat temu, 15 marca 1972 roku odbyła się premiera filmu "Ojciec chrzestny" w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontekst filmowy w twórczości Ennia Morricone

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:40
Zaczął komponować mając 6 lat. W wielu lat 12 rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, a edukację zakończył po rekordowo krótkim czasie. Studiował jednocześnie muzykę chóralną, kompozycję i grę na trąbce. Karierę rozpoczął jednak od gry muzyki jazzowej. W audycji mówiliśmy o zmarłym 6 lipca mistrzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka autonomiczna Ennia Morricone

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 13:04
W audycji przyjrzeliśmy się nieoczywistym i nie tylko filmowym obliczom twórczości zmarłego 6 lipca mistrza.
rozwiń zwiń