Historia

193 lata temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rok
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rokFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Fryderyk Chopin wykonał pożegnalny koncert e-moll w Teatrze Narodowym w Warszawie. Młody kompozytor i pianista niebawem wybierał się w podróż do Wiednia.

Posłuchaj
47:34 podróże fryderyka chopina___1055_10_ii_tr_0-0_11793027dd4659f1[00].mp3 O podróżach Fryderyka Chopina w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" opowiadali dr Mariusz Wrona, Marita Alban Juarez i Maciej Janicki. (PR, 27.02.2010) 

Ostatnie dni w ojczyźnie

Pożegnalny koncert Fryderyka Chopina zgromadził aż 700 widzów, którzy żywo reagowali na poczynania wirtuoza. Publiczność nagrodziła pianistę oklaskami przed rozpoczęciem gry, po każdym wykonanym solo oraz na zakończenie występu.

Zachwyt słuchaczy wzbudziła także aria Konstancji Gładkowskiej, prywatnie ukochanej Chopina. Para pożegnała się po występie w otulonym jesienną mgłą Parku Łazienkowskim.

Następnego dnia "Kurjer Warszawski" pisał, że "nader przyjemny był wczorajszy wieczór dla lubowników muzyki. Nowy koncert E. mol, skomponowany i wykonany pierwszy raz publicznie przez JP. Szopena, znawcy uważaią za iedno z szczytnych dzieł muzycznych".

Fryderyk Chopin niebawem miał wyruszyć w drogę. Miał świadomość, że być może opuszcza Polskę na zawsze. Wyjechał z Warszawy 2 listopada 1830 roku. Przyjaciele przygotowali mu na rogatkach Wolskich pożegnanie godne wirtuoza, którym był. Chór pod batutą Józefa Elsnera, niegdysiejszego nauczyciela Chopina, zaśpiewał mu wówczas słowa, które okazały się prorocze. "Choć wyjeżdżasz w obce kraje, serce twoje w nas zostaje".

– Wyjeżdżał do Wiednia zdobyć trochę doświadczenia, poobserwować życie muzyczne, a również z zamiarem udzielenia występów i wypromowania własnej osoby. W Wiedniu zaskoczyła go i wstrząsnęła nim informacja o wybuchu powstania w Warszawie – mówił dr Mariusz Wrona, autor książki "Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu", w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". – Gdy dostał się do Paryża zaistniała szansa powrotu do Polski, ale odmówił. Nie chciał zostać nadwornym pianistą carskim.

Chopin_concert.jpg
Ostatni koncert Fryderyka Chopina

Młody geniusz

Fryderyk Chopin zaczął grać na fortepianie już w wieku czterech lat. Z początku muzyki uczyła go matka, ale talent małego chłopca szybko przewyższył jej umiejętności. Sześcioletni Fryderyk rozpoczął lekcje u Wojciecha Żywnego, uznanego nauczyciela.

Ośmioletni Fryderyk potrafił już zagrać dość skomplikowane melodie, a nawet skomponować własne, proste utwory. Wciąż szkolił się pod czujnym okiem warszawskich pianistów. Najwybitniejszym mistrzem młodego Chopina był sławny kompozytor Józef Elsner.

Po warszawskich salonach prędko rozniosła się wieść o cudownym chłopcu. Mały Fryderyk zaczął być zapraszany do gry dla śmietanki towarzyskiej miasta. Bywał na Belwederze, gdzie umilał czas samemu wielkiemu księciu Konstantemu. Jego poważna kariera zaczęła się jednak w 1826 roku, kiedy rozpoczął naukę w Szkole Głównej Muzyki przy Uniwersytecie Warszawskim. Na studiach skomponował swoje pierwsze poważne utwory oraz zdobył szlify na zagranicznych koncertach.

Przed wyjazdem z ojczyzny, był uważany za nadzieję dla polskiej muzyki i kompozytora, który w przyszłości napisze operę narodową.

sa

Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwe dzieje pomnika Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 05:40
66 lat temu, 11 maja 1958 roku, w Łazienkach Królewskich w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany po wojnie pomnik Fryderyka Chopina. Zagmatwana historia charakterystycznego monumentu sięga początków XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 06:00
174 lata temu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina. Wybitny kompozytor i pianista został pochowany 30 października 1849 roku na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. Muzyczny geniusz, wirtuoz fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 05:55
213 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Stefan Żeromski mówił o nim, że za jego twórczość oddałby nawet Mickiewicza.
rozwiń zwiń