Historia

Iwan Sierow. "Przygotowywał grunt pod narzucenie komunizmu Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:35
6 marca 1945 roku Iwan Aleksandrowicz Sierow, oficer Armii Czerwonej i oficer bezpieczeństwa państwowego ZSRR, jeden z największych zbrodniarzy stalinowskich, został głównym doradcą NKWD przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego w Polsce.
Iwan Sierow
Iwan SierowFoto: AFP/EAST NEWS

- Poznałem Sierowa w 1944 roku jako głównego pełnomocnika NKWD na Polskę. Sierow nie zajmował się operacjami wojskowymi. Jego zadaniem było przygotowanie gruntu do narzucenia Polsce rządu komunistycznego - mówił funkcjonariusz bezpieki ppłk Józef Światło na antenie Radia Wolna Europa.

To on ponosi współodpowiedzialność za mord polskich oficerów w Katyniu i figuruje w tzw. "Rejestrach akt śledczych mordu katyńskiego" (w zbiorach Prokuratury Generalnej RP) jako jedna z "osób zatrudnionych w aparacie NKWD w latach II wojny i mających związek ze sprawą wymordowania polskich oficerów w 1940 roku".

To Sierow osobiście, jako gen. Iwanow, przeprowadził akcję aresztowania i wywiezienia do Moskwy szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych w procesie pokazowym w czerwcu 1945 roku, za co Stalin odznaczył go tytułem Bohatera Związku Radzieckiego i awansował do stopnia generała-pułkownika.

Sierow rozbijał struktury podziemia antykomunistycznego, nadzorował masowe aresztowania byłych żołnierzy Armii Krajowej. - Wzorował się na doświadczeniach sowieckich, przystosował metody praktykowane w Rosji do rzeczywistości polskiej - powiedział ppłk Józef Światło, były funkcjonariusz MBP, który uciekł z Polski w listopadzie 1953 roku.

W cyklu "Za kulisami bezpieki i partii", emitowanym na antenie Rozgłośni Polskiej RWE przez wiele tygodni, Światło mówił o zbrodniczych działaniach reżimu komunistycznego w Polsce, sporo miejsca poświęcił też postaci Iwana Sierowa.

- Sierow wnikał we wszystkie szczegóły życia publicznego w Polsce - relacjonował Światło. - Interesował się każdym członkiem Krajowej Rady Narodowej, gromadził informacje o członkach Polskiej Partii Robotniczej i rozpracowywał z wielką dokładnością wszystkie stronnictwa i grupy polityczne polskie od lewicy do prawicy.

Pod dyktando Stalina

Bolesław Bierut, który stanął na czele KRN, nie czuł się pewnie, nie posiadał wówczas jeszcze rozbudowanego aparatu bezpieki. Reżimowi komunistycznemu brakowało ludzi i środków technicznych. To mieli zapewnić Sowieci. - Sierow zrobił znacznie więcej – stwierdził Józef Światło. - On ustalił zasadnicze wytyczne i metody działania reżimu Bieruta.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, jakie były dalsze losy Iwana Sierowa? Po śmierci Stalina opowiedział się za nowym przywódcą KPZR - Nikitą Chruszczowem. Wystąpił przeciwko Ławrientijowi Berii.


Posłuchaj
09:28 Kim jest Iwan Sierow- rewelacje Józefa Światły.mp3 Kim jest Iwan Sierow? - rewelacje byłego funkcjonariusza bezpieki ppłk. Józefa Światły. (RWE, 1955)

 

Na czele KGB

13 marca 1954 Iwan Sierow został szefem KGB, funkcję tę sprawował do 8 grudnia 1958 roku. Brał udział w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 roku. Krytykował oficerów węgierskich, którzy nie chcieli otwierać ognia do demonstrujących rodaków. Ówczesny komendant budapeszteńskiej milicji, Sandor Kopacsi (który miał wkrótce przejść na stronę walczących o wolność), stwierdził:

"...Towarzysz doradca z Moskwy, jak widać, nie miał jeszcze czasu zapoznać się z sytuacją w naszym kraju. Musimy go więc uświadomić, że ci, co organizują demonstracje, to nie są faszyści ani imperialiści. To są ludzie z uniwersytetów, synowie i córki chłopów i robotników, kwiat naszej inteligencji i to oni domagają się swoich praw...". Sierow odpowiedział: "Powieszę cię na najwyższym drzewie w Budapeszcie".

Po odejściu z KGB Iwan Sierow został mianowany szefem GRU - Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. Odszedł ze służby w 1965 roku. Zmarł w Moskwie 1 lipca 1990 roku.

bs/im

Czytaj także

Józef Światło – tajemnice bezpieki ujawnione

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 05:43
- Reżim komunistyczny uważa każdego człowieka za swego potencjalnego wroga, żadna zasługa w przeszłości wobec reżimu nie chroni nikogo od prześladowań, jeżeli interes rządzącej kliki tego wymaga - mówił na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czystka w aparacie bezpieki – aresztowanie Romana Romkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 07:00
- Ani Bierut, ani jego najbliżsi współtowarzysze nie mogą zrzucić z siebie odpowiedzialności za zbrodnie, których wykonawcami byli Romkowski, Różański, Fejgin czy Radkiewicz - mówił płk Józef Światło na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krajowa Rada Narodowa – zamach stanu w podziemiu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 06:00
W noc sylwestrową z 1943 na 1944 roku powstała Krajowa Rada Narodowa – samozwańczo ustanowione przez członków Polskiej Partii Robotniczej ciało polityczne. Według założycieli miało ono pełnić funkcję polskiego parlamentu i stanowić alternatywę dla Rządu RP na Uchodźstwie.
rozwiń zwiń