Historia

Zabytkowa ikona wraca z Niemiec do Polski. Została skradziona ponad trzydzieści lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:45
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że dzięki współpracy ze stroną niemiecką, do kraju powróciła zabytkowa ikona z przedstawieniem Michała Archanioła, która ponad trzy dekady temu została wykradziona ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. 
Ikona z przedstawieniem Michała Archanioła, która po trzydziestu latach powróciła do Polski
Ikona z przedstawieniem Michała Archanioła, która po trzydziestu latach powróciła do Polski Foto: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Uroczyste przekazanie zabytku stronie polskiej odbyło się w Muzeum Ikon w Recklinghausen w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech.

MKDNiS podkreśliło, że "jest to pierwszy zwrot skradzionego dzieła sztuki na podstawie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, przy którym wykorzystano system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej".

Ikona z przedstawieniem Michała Archanioła pochodzi z Rosji i datuje się ją na XVII/XVIII wiek. Jest oprawiona w srebrną ramę zdobioną kamieniami szlachetnymi. 

"Została skradziona wraz z innymi obiektami z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w grudniu 1990 roku. W następstwie kradzieży dzieła zarejestrowano w krajowym wykazie zabytków skradzionych i wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, prowadzonym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu" - podał na swojej stronie resort. 

Przełom w sprawie skradzionego zabytku nastąpił w 2019 roku, gdy kolekcjoner dzieł sztuki dr Reiner Zerlin podarował miastu Recklinghausen zbiór składający się z około 250 obiektów sztuki wschodnio-chrześcijańskiej, głównie greckich i rosyjskich ikon drewnianych.

"Kiedy latem 2020 roku kolekcja została zaprezentowana na wystawie czasowej w Kunsthalle w Recklinghausen, udostępnionej również online, pracownik Wydziału ds. Restytucji MKDNiS rozpoznał skradzioną ikonę" - wyjaśnił resort. 

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - wykorzystując system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej (tzw. system IMI) - zwróciło się w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii, które potwierdziło, że faktycznie jest to poszukiwana przez stronę polską ikona. Poinformowało również, że Muzeum Ikon w Recklinghausen wyraża gotowość jej zwrotu. Jednocześnie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zweryfikowało tożsamości ikony na podstawie posiadanych dokumentów oraz materiałów fotograficznych.

Źródło: MKDNiS

jb

Czytaj także

Kraków: Powstaje skansen z najciekawszymi obiektami drewnianymi z okolic

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 05:50
Drewniana chałupa z końca XIX wieku należąca do rodziny Waligórów z Woli Justowskiej to jeden z obiektów, który ma trafić do Parku Edukacyjnego Branice. We wtorek odbyły się oględziny zabytkowego kompleksu zabudowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przebadają szczątki rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:40
Prawie 40 tysięcy kości uczestników słynnej bitwy z 1410 roku zostanie poddanych badaniom antropologicznym. Dzięki nim będzie można ustalić nie tylko, jak rycerze wyglądali, lecz także, co jedli i na co chorowali. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznany rysunek Vincenta van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 05:45
W amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowane jest dzieło niderlandzkiego malarza z 1882 roku. Nieznany dotąd rysunek o nazwie "Worn out" przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikalne obiekty odkryte przez archeologów na terenie grodu Chodlik pod Lublinem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 05:30
Kilkaset średniowiecznych fragmentów skorup ceramicznych, groty strzał i oszczepów oraz srebrną figurkę przedstawiającą człowieka odnaleziono w czasie wykopalisk w obrębie grodziska, na którym prace archeologiczne trwają od 60 lat.
rozwiń zwiń