Polskie Radio
Section05

fakty opinie ciekawostki

Gwałty, zabójstwa, terror i aresztowania. We wtorek 78. rocznica "wyzwolenia" Częstochowy przez Sowietów

22 zabójstwa, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów - taki bilans pierwszych 190 dni obecności żołnierzy Armii Czerwonej w Częstochowie w 1945 roku wylicza historyk Sławomir Maślikowski z IPN. O 78. rocznicy wkroczenia czerwonoarmistów i tak zwanego wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta przypomina gazeta regionalna "Dziennik Zachodni".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona NKWD zbrodnie sowieckie rocznica społeczeństwo

Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL

Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski historia PRL Chiny wywiad

72. rocznica wyroku śmierci dla zarządu WiN. Michał Gruszczyński: byli potwornie torturowani

- Podczas sześciu dni rozprawy przesłuchano zaledwie kilkunastu świadków. Warto wspomnieć, że ludzie z zarządu WiN byli w opłakanym stanie. Każdy z członków miał ślady po torturach - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm zbrodnie sowieckie śmierć historia Polski HISTORIA Polskie Radio 24

Napad ZSRR na Polskę w 1939 r. Piotr Szubarczyk: nieszczęściem były komunistyczne bandy

- Ulotki ukazujące się zarówno na froncie białoruskim jak i ukraińskim, wzywały do zabijania oficerów i przechodzenia na stronę armii sowieckiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk, historyk. Podkreślił jednak, że Polacy nie dali się na to nabrać.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 zbrodnie sowieckie komunizm Armia Czerwona HISTORIA Polskie Radio 24

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Rocznica śmierci ks. Zygmunta Kaczyńskiego. Dlaczego został aresztowany?

Ksiądz Zygmunt Kaczyński miał sporo różnych kontaktów (...). Wydaje się, że główną kwestią związaną z tym aresztowaniem (...) było to, że w kwietniu przed komisją Izby Reprezentantów USA ds. działalności antyamerykańskiej zeznawał gen. Izydor Modelski - przyjaciel ks. Kaczyńskiego z okresu przedwojennego, wojennego, mieli kontakty też po wojnie. Modelski zeznaje w sprawach komunistów penetrujących USA - mówił Mirosław Biełaszko, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański PRL HISTORIA historia Polski Kościół represje komunizm Mirosław Biełaszko

Ważne odkrycie polskich historyków. To dokument o funkcjonowaniu niemieckiego obozu dla polskich dzieci

Historycy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli dokument ujawniający kulisy i zasady funkcjonowania niemieckiego obozu dla polskich dzieci. Według dokumentu Policji Kryminalnej z 30 sierpnia 1941 roku - znalezionego w zasobach łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - jednym z celów obozu było zabijanie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne historia Polski II wojna światowa odkrycia i ciekawostki dzieci zbrodnie wojenne HISTORIA społeczeństwo

Kapelan internowanych o czasie stanu wojennego: byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony

- Kiedy w końcu poszliśmy do internowanych, to zaczęliśmy traktować ich jako naszych parafian. Próbowaliśmy wzbudzić w nich ducha. Zarówno poprzez wiarę jak i naszą ludzką obecność. Byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jan Sikorski, kapelan internowanych w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność pomoc Kościół katolicki opozycja demokratyczna HISTORIA