Historia

Egipt. Odnaleziono ruiny starożytnej świątyni Zeusa-Kasiosa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 05:45
Podczas prac archeologicznych prowadzonych na stanowisku Tell el-Farma, położonym w północno-zachodniej części półwyspu Synaj, egipscy badacze natrafili na starożytne ruiny. Okazało się, że są to pozostałości po dawnej świątyni Zeusa - najwyższego bóstwa greckiego panteonu.
Ruiny świątyni Zeusa odkrytej na półwyspie Synaj w 2022 roku
Ruiny świątyni Zeusa odkrytej na półwyspie Synaj w 2022 roku Foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities/Xinhua News Agency/Forum

W czasach starożytnych Tell el-Farma, znana również pod łacińską nazwą Pelusium (Peluzjum), pełniła funkcję portu przeładunkowego towarów z Azji. To miasto-warownia znajdowało się na obrzeżach państwa egipskiego i wielokrotnie było celem ataków najeźdźców ze Wschodu - m.in. z terenów dzisiejszej Syrii i Arabii. (Warto wspomnieć chociażby o bitwie stoczonej w 525 roku p.n.e. - siły króla perskiego Kambyzesa II pokonały wówczas armię faraona Psametycha III i zdobyły Egipt). Tell el-Farma została zrównana z ziemią na początku XII wieku, funkcjonowała więc jeszcze w czasach grecko-rzymskich i bizantyjskich. 

Pierwsze wykopaliska na tym terenie rozpoczął na początku XX wieku francuski egiptolog Jean Clédat. Już wtedy badaczom udało się odkopać fragmenty starożytnych greckich inskrypcji, które wskazywały na istnienie świątyni Zeusa w tej okolicy. Roboczo nazwano ją wtedy świątynią Zeusa-Kasiosa - od góry Kasios w Syrii, gdzie niegdyś oddawano cześć temu greckiemu bogowi. Przed ponad sto lat archeologom nie udało się jednak świątyni zlokalizować. Przełom nastąpił dopiero na początku 2022 roku. 

Jak podaje portal Archeology News Network, badacze natrafili wówczas na pozostałości bramy wejściowej obiektu - na granitowe bloki, które pierwotnie mogły tworzyć schody prowadzące do budynku, a także na fragmenty dwóch olbrzymich kolumn zawalonych podczas jednego z trzęsień ziemi, które miały miejsce w starożytności. Odkryto także liczne inskrypcje wskazujące na to, że świątynia została odnowiona w II wieku n.e. na polecenie rzymskiego cesarza Hadriana. 

W najbliższym czasie eksperci przeprowadzą na tym terenie szereg badań, które pozwolą odtworzyć dawny wygląd świątyni.

Skąd świątynia greckiego boga w Egipcie?

Grecka kultura promieniowała na obszar wybrzeży Morza Śródziemnego od czasów tzw. wielkiej kolonizacji  - okresu od VIII do VI w. p.n.e. charakteryzującego się intensywnym ruchem osadniczym organizowanym przez greckie miasta-państwa. Greccy kolonizatorzy, zakładając nowe miasta, przynosili ze sobą rodzimą kulturę i wiarę. Politeistyczny charakter starożytnych religii łagodził napięcia między wierzeniami Greków i tubylców - obie grupy utożsamiały swoich bogów z ich odpowiednikami w panteonie sąsiadów.

Wpływ kultury greckiej umocnił się wskutek podbojów Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e.. Doszło wówczas do połączenia i mieszania się elementów greckich i lokalnych - na płaszczyźnie społecznej, politycznej, kulturowej i religijnej. Ten synkretyzm skutkował powstaniem nowej kultury, zwanej hellenistyczną. 

Źródło: Archeology News Network/jb/bm


Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płód w mumii zachowany w dobrym stanie. Polacy odkryli dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 05:50
Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W egipskiej świątyni odnaleziono dwa sfinksy sprzed ponad 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 05:30
Posągi zostały odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta Luksor, w miejscu, gdzie w starożytności znajdowały się Teby. Przypominające sfinksy figury przedstawiają faraona Amenhotepa III. Pierwotnie liczyły osiem metrów wysokości.
rozwiń zwiń