Historia

W egipskiej świątyni odnaleziono dwa sfinksy sprzed ponad 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 05:30
Posągi zostały odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta Luksor, w miejscu, gdzie w starożytności znajdowały się Teby. Przypominające sfinksy figury przedstawiają faraona Amenhotepa III. Pierwotnie liczyły osiem metrów wysokości.
Jeden ze sfinksów, które niedawno zostały odnalezione na terenie świątyni grobowej faraona Amenhotepa III
Jeden ze sfinksów, które niedawno zostały odnalezione na terenie świątyni grobowej faraona Amenhotepa IIIFoto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities / Xinhua News Agency / Forum

Rzeźby znajdowały się w świątyni grobowej faraona Amenhotepa III (dziadka faraona Tutenchamona), który władał starożytnym Egiptem od 1390 do 1353 roku p.n.e. Budowla ta jest też często nazywana Świątynią Milionów Lat.

Na to, że figury przedstawiają władcę wskazują typowe insygnia władzy, które można dostrzec na posągach (mowa tu o charakterystycznych faraońskich brodach, nakryciach głowy zwanych nemes i szerokich naszyjnikach), a także inskrypcja "ukochany przez boga Amona-Ra", którą naukowcy odkryli na jednej z rzeźb podczas prac konserwatorskich. W czasach Amenhotepa III bowiem to właśnie Amon-Ra (bóg urodzaju, płodności, uważany za sprawcę świata i władcę ludzi) wysunął się na pierwszy plan ówczesnego boskiego panteonu. 

Na terenie dawnego wewnętrznego dziedzińca świątyni (perystylu) archeolodzy odnaleźli również trzy bardzo dobrze zachowane granitowe popiersia Sekhmet - bogini wojny, zemsty i chorób, przedstawianej z ciałem lwa i głową kobiety - i niewielki posążek urzędnika i jego żony. Natrafiono także na liczne kawałki ścian i kolumn, które w przeszłości tworzyły nieznaną wcześniej kolumnadę. Fragmenty zostały udekorowane scenami ukazującymi dawne egipskie ceremonie i rytuały. Przedstawiają między innymi obchody starożytnych "walentynek" i święta Sed, które celebrowano w trzydziestą rocznicę koronacji faraonów. 


Live Science, Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities/jb


Czytaj także

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płód w mumii zachowany w dobrym stanie. Polacy odkryli dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 05:50
Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze szczątki Homo sapiens w Afryce są starsze niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 05:50
Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki człowieka współczesnego liczą ponad 230 tys. lat. Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 05:40
Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń