Historia

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
Egipska mumia - zdjęcie ilustracyjne
Egipska mumia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrea Izzotti/Shutterstock

Szczątki zostały umieszczone w wapiennych sarkofagach w sąsiadujących ze sobą grobowcach. Grób kobiety został splądrowany jeszcze w starożytności, mężczyzny natomiast - co nie jest często spotykane - pozostał nietknięty aż do naszych czasów. W ustach obu mumii umieszczono wykonane ze złota amulety w kształcie języków. Według mitologii egipskiej miały one zapewnić zmarłym możliwość nawiązania rozmowy z Ozyrysem, egipskim bogiem śmierci. Badaczom nie udało się jeszcze ustalić, kim byli kobieta i mężczyzna. Podejrzewają jednak, że za życia mogli być małżeństwem. 

Prócz ludzkich szczątków archeolodzy odnaleźli w grobowcach również wiele cennych artefaktów. W pobliżu sarkofagu mężczyzny odkryto cztery urny kanopijskie - przeznaczone do przechowywania organów zmarłego - oraz liczne amulety: skarabeusze, zielone koraliki oraz kilkaset figurek pogrzebowych, znanych jako uschabti, wykonanych z fajansu i glazurowanej ceramiki. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcom udało się znaleźć mumię ze złotym językiem. W styczniu 2021 roku na położonym przy egipskim wybrzeżu Morza Śródziemnego stanowisku Taposiris Magna archeolodzy natrafili na podobny, choć pięćset lat młodszy, przypadek.

Wykopaliska archeologiczne są prowadzone w Al-Bahnasa (w starożytności noszącym nazwę Oksyrynchos) od ponad stu lat. Pod koniec XIX wieku badacze natrafili tam na ogromny zbiór zwojów papirusowych pochodzący z czasów królestwa Ptolemeuszy (323 roku p.n.e. - 30 p.n.e.). W jego skład wchodziły m.in. prace greckiego poety Menandra oraz Ewangelia Tomasza - pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu. 

Archeology News Network/jbCzytaj także

Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 05:55
Przyczyną zgonu Sekenenre Tao, starożytnego władcy Egiptu, nie były, jak dotąd sądzono, rany zadane w bitwie, ale egzekucja. Do takich wniosków prowadzą wyniki skanów tomograficznych wykonanych przez egipskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyna mumia ciężarnej kobiety zidentyfikowana w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:50
Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja. Archeolodzy odkryli zabudowania migrantów chroniących się przed Germanami

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:40
Na chorwackiej wyspie Rab badacze odnaleźli ślady po zabudowie wzniesionej przez migrantów-osadników z Dalmacji, która miała ich chronić przed Ostrogotami. Archeolodzy odkryli również elementy mogące świadczyć o tym, że w wiekach późniejszych wyspę zalała kolejna fala migracji, tym razem ludzi uciekających przed atakami Słowian lub Awarów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń