Historia

W Niemczech powstanie Centrum dokumentacji II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 05:45
Rząd RFN zatwierdził 4 maja 2022 roku projekt utworzenia Centrum dokumentacji II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Europie (ZWBE). "Jego powstanie jest tym ważniejsze, że w Europie znowu trwa wojna", podkreślił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
Brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Centrum powinno służyć "pamięci o niemieckiej odpowiedzialności za straszliwą II wojnę światową i skutki okupacji niemieckiej", powiedział cytowany przez telewizję ARD Olaf Scholz po posiedzeniu rządu na zamku Meseberg w Brandenburgii.

"W Europie trwa wojna, dlatego dobrze się stało, że właśnie teraz powstaje nowe centrum dokumentacji, które powinno zajmować się odpowiedzialnością Niemiec i promować niezbędne badania", mówił kanclerz.

Z kolei minister stanu ds. kultury Claudia Roth, która przedłożyła projekt, zaznaczyła w komunikacie prasowym, że "ten sygnał polityki pamięci jest szczególnie ważny w obecnych czasach, gdy w środku Europy toczy się okrutna wojna po agresji (Rosji) na Ukrainę, której towarzyszy rewizjonistyczna (...) propaganda reżimu (Władimira) Putina".

***

Czytaj także:

***

Projekt został przygotowany przez Niemieckie Muzeum Historyczne przy wsparciu międzynarodowej naukowej grupy roboczej oraz grupy "Pamięć i Upamiętnienie", w skład której wchodzą szefowie ważnych instytucji zajmujących się dokumentowaniem zbrodni niemieckiego nazizmu.

PAP/jp

Czytaj także

Pierwsze ofiary piekła KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 05:46
14 czerwca 1940 przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osadzonych z więzienia w Tarnowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 05:46
- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęłam i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk, która do obozu śmierci Auschwitz została przywieziona z Warszawy 12 sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Sehn – polski łowca nazistów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:00
Był jednym z pierwszych Polaków, którzy znaleźli się na terenie obozu Auschwitz-Birkenau nie w roli więźnia, lecz śledczego. Nie zdobył sławy porównywalnej z Szymonem Wiesenthalem, ale podobnie jak on zasługuje na miano łowcy nazistowskich zbrodniarzy.
rozwiń zwiń