Historia

W Gdańsku odnaleziono średniowieczny artefakt. "Symbol wiecznej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Podczas prac archeologicznych przy remoncie gdańskiego Żurawia odkryto cynową plakietę w kształcie turkawki – poinformowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Pod sylwetką ptaka zachowała się również bardzo znacząca inskrypcja.
Żuraw Gdański (Brama Żuraw) nad Motławą
Żuraw Gdański (Brama Żuraw) nad MotławąFoto: Shutterstock

Na odlanej z cyny plakietce umieszczono szarfę z łacińską frazą "Amor Vincit Omnia", czyli "Miłość zwycięża wszystko".

Plakietki miłosne w modzie

– Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania – poinformował Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dookreślając wiadomość o artefakcie.

Z kolei dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, podkreślił, że o używaniu podobnych ozdób przez średniowiecznych gdańszczan świadczą liczne znaleziska znane z terenu miasta.

– Moda na plakietki miłosne dotarła do Gdańska z Europy Zachodniej, na co wskazuje znaczna liczba tego typu zawieszek odkrytych w czternasto- i piętnastowiecznych miastach Holandii i Anglii. Odnaleziony w ziemi miłosny artefakt ze średniowiecza idealnie wpisuje się w obchodzone 14 lutego walentynki – ocenił.

"Symbol wierności i wiecznej miłości"

Dlaczego średniowieczni zakochani przywoływali symbol turkawki?

– Turkawka to niewielki ptak określany jako dziki gołąb. Jednak w porównaniu ze swoim miejskim kuzynem wyróżnia ją bardziej zróżnicowana kolorystyka oraz charakterystyczny metaliczny połysk. Ponieważ ptaki te często tworzą stałe pary, w wielu tradycjach kulturowych turkawka jest symbolem wierności i wiecznej miłości. Ich lojalność i troskliwość względem partnera i potomstwa czyni je idealnym symbolem miłości i rodziny – wyjaśniała Anna Rembisz-Lubiejewska z Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego.

***
Czytaj także:

***

W informacji na temat znaleziska podkreślono także, że to nie jedyny przedmiot odkryty podczas modernizacji Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie.

- Wcześniej natrafiono na kamień wysokiej wody z 1651 roku oraz egzemplarz "Dziennika Bałtyckiego" z 1961 roku – przypomniał Łukasz Grygiel. Dodał, że artefakt wzbogaci nową wystawę w Żurawiu.

Zakończenie remontu Żurawia Gdańskiego planowane jest na 30 kwietnia 2024 roku. Koszt inwestycji to blisko 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny Narodowego Muzeum Morskiego (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Dariusz Sokolnik/PAP/jp

Czytaj także

Hiszpania: w pirenejskich jaskiniach magazynowano produkty mleczne już w neolicie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 05:40
Hiszpańscy i portugalscy naukowcy ustalili, że społeczności ludzi zamieszkujących środkowe Pireneje przed ponad 7 tysiącami lat wypasały stada zwierząt i magazynowały produkty mleczne we wnętrzach jaskiń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym. Odsłonięto monumentalny posąg. To replika Kolosa Konstantyna

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:50
W Rzymie na Kapitolu odsłonięto we wtorek replikę ogromnego posągu cesarza Konstantyna I Wielkiego. Sugestywna statua ma 13 metrów wysokości i została wykonana z żywicy i poliuretanu, mączki marmurowej i gipsu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pismo mieszkańców Wyspy Wielkanocnej jest starsze niż sądzono. Wyjątkowe odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:40
Drewniana tabliczka zapisana wciąż nierozszyfrowanym pismem rongorongo odkryta na Wyspie Wielkanocnej powstała w XV wieku, a więc na długo przed przybyciem Europejczyków - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. To może oznaczać, że pismo mieszkańców wyspy jest jednym z nielicznych, które powstały zupełnie niezależnie od wpływów zewnętrznych.
rozwiń zwiń