Historia

Zmarł Tadeusz Stankiewicz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:55
Tadeusz Stankiewicz – członek zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – zmarł 5 kwietnia br. Informację o śmierci Polaka ratującego Żydów pod niemiecką okupacją podał Instytut Pamięci Narodowej.
Jerozolima, 2018 rok. Tadeusz Stankiewicz przy tablicy upamiętniającej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem w Jerozolimie
Jerozolima, 2018 rok. Tadeusz Stankiewicz przy tablicy upamiętniającej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem w Jerozolimie Foto: PAP/Adam Guz

"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Tadeusza Stankiewicza, Polaka ratującego Żydów pod niemiecką okupacją, prezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" – napisał w mediach społecznościowych IPN.

Działalność podczas II wojny

Tadeusz Stankiewicz, urodzony w 1930 roku w Puławach, w czasie II wojny światowej brał udział (wraz z rodziną) w akcji ukrywania około 60 Żydów, która miała miejsce w leśnictwie Głodno koło Opola Lubelskiego. Akcję tę zorganizował jego ojciec leśnik, Stanisław Stankiewicz.

Kiedy w 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Opolu Lubelskim, Stankiewicze postanowili uratować przed śmiercią Żydów, którym dali wcześniej zajęcia przy pracach leśnych. Niemcy – po donosie Polaka o nazwisku Szyszko – odkryli leśne kryjówki i zamordowali znajdujących się tam Żydów. Ocalała zaledwie kilkuoosobowa grupa skrywająca się w samej leśniczówce.

W grupie tej był również Szloma Szulewicz, którego Tadeusz Stankiewicz uratował po odnalezieniu w lesie.

Szloma Szulewicz przeżył wojnę i do końca życia utrzymywał przyjacielskie relacje z Tadeuszem Stankiewiczem.


Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Stanisław Stankiewicz – żołnierz Armii Krajowej, a po 1945 członek zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, - został zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Tadeusz Stankiewicz po zakończeniu II wojny kontynuował naukę w liceum techniczno-teatralnym w Warszawie. Nie dostał się jednak na Politechnikę Warszawską z przyczyn politycznych (jako "syn wroga ludu").

W roku 2000 został odznaczony Medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (tytułem tym zostali również wcześniej uhonorowani jego rodzice). W 2009 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal "Pro Patria".

Pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

IPN/PAP/jp


Czytaj także

Rodzina Ulmów. Symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 06:00
24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za pomoc Żydom zapłacili życiem. Rocznica zamordowania rodziny Baranków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:55
81 lat temu, 15 marca 1943 roku, w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni byli mężczyźni z rodziny Godfridów z Miechowa - ojciec i synowie oraz rodzina polskich rolników: Łucja i Wincenty Barankowie, ich synowie Henryk i Tadeusz, a także teściowa Katarzyna Baranek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iwaszkiewicz, Fogg, Lipiński. Polscy pisarze i artyści ratujący Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:55
Zaszczytny tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przypadł w udziale ponad siedmiu tysiącom Polaków. W gronie tym odnaleźć możemy wiele ważnych dla polskiej kultury nazwisk. W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką warto przypomnieć choć kilka z tych postaci.
rozwiń zwiń