Historia

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 05:50
W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
Lis na tle krajobrazu Patagonii
Lis na tle krajobrazu PatagoniiFoto: Shutterstock AI

Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że lisy były zwierzętami domowymi, towarzyszącymi człowiekowi tak jak psy.

Dalsze badania dowodzą, że lisy karmione były jedzeniem, którym żywili się ludzie, i zajmowały stałe miejsce w obozowisku łowców-zbieraczy. Szczątki lisa tego samego gatunku odkryto prawie dziesięć lat temu w pochówku w innej części Argentyny.

- To bardzo rzadkie znalezisko. Świadczy o bliskich więzach między lisami a przedstawicielami łowców-zbieraczy - opisuje dr Ophelie Lebrasseur z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Symboliczne znaczenie lisa 

Zęby dzikich lisów znajdowano już wcześniej w wielu pochówkach w Argentynie i Peru, co sugeruje, że zwierzęta te obdarzano symbolicznymi znaczeniami. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z niemal kompletnym szkieletem lisa.

Lis odnaleziony w Patagonii należy do gatunku Dusicyon avus. Miał średni rozmiar i ważył ok. 10-15 kg. Gatunek wyginął ok. 500 lat temu, kilkaset lat po tym, gdy do Patagonii dotarły udomowione psy.

Czytaj także:

Czy da się udomowić lisa?

W ZSRR, a obecnie w Rosji, prowadzony jest od lat 60. XX w. długofalowy eksperyment udomawiania dzikich lisów. Ma on na celu odtworzenie procesu udomawiania psów. Część osobników z kolejnych generacji lisów zaczęło zachowywać się podobnie do psów: zaobserwowano zachowania takie, jak merdanie ogonami, kładzenie po sobie uszu i wykonywanie komend (m.in. podawanie łapy).

Pierwszymi udomowionymi zwierzętami były psy, wywodzące się od wilków oswojonych 15-30 tys. lat temu. Wedle różnych teorii miało to miejsce w Afryce, Azji lub w Europie.  

PAP/bm

Czytaj także

Ekwador. Odkryto miasto sprzed 2500 lat. "Zmienia dotychczasowy stan wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:40
We wschodnim Ekwadorze, na terenie puszczy amazońskiej w okręgu Upano, archeolodzy odnaleźli ukryte w gęstwinie leśnej ruiny miasta, zbudowanego przypuszczalnie 2,5 tys. lat temu - podały tamtejsze media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedna z najstarszych budowli w obu Amerykach" odkryta w Peru. Ma prawie 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kury rozprzestrzeniły się po świecie dzięki Jedwabnemu Szlakowi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:30
Zanim naukowcy dowiedli, że dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji kluczowe było funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku, musieli zebrać tysiące skorupek kurzych jaj. Niektóre z nich miały ponad dwa tysiące lat.
rozwiń zwiń