Historia

Ostatnie Światowe Dni Młodzieży pod przewodnictwem Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
26. Światowe Dni Młodzieży były trzecim i ostatnim spotkaniem papieża Benedykta XVI z młodymi. Po śmierci Jana Pawła II kontynuował on dzieło rozpoczęte przez papieża Polaka, przewodził zgromadzeniom w Niemczech (Kolonia, 2005) oraz Australii (Sydney, 2008).
Audio
  • Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie (21.08.2011)
Światowe Dni Młodzieży w Madrycie (2011 r.), foto: PAPEPA
Światowe Dni Młodzieży w Madrycie (2011 r.), foto: PAP/EPA

W dniach 16-21 sierpnia 2011 roku ok. 2 miliony młodych katolików spotkało się w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Były to drugie Światowe Dni Młodzieży organizowane w tym kraju. Poprzednie miały miejsce w Santiago de Compostella w 1989 roku.
Hasłem międzynarodowego zgromadzenia były słowa: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (Kol 2, 7).
Jednym z celów zorganizowania 26. Światowych Dni Młodzieży w Hiszpanii było wzmocnienie tamtejszego Kościoła. To spotkanie miało ożywić tamtejszą wspólnotę, dostarczyć nowych bodźców. Papież Benedykt XVI zaapelował wtedy do młodzieży, aby niczym apostołowie głosiła wiarę.
- Zapraszam was do głoszenia we wszystkich zakątkach świata doświadczeń wiary przeżytej podczas madryckiego spotkania. Dzielcie się nimi z waszymi kolegami i bliskimi, pozwólcie im również żyć pełnią Chrystusa – mówił Ojciec Święty.
Na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu przyjechało prawie 2 miliony ludzi z całego świata. Jednocześnie kilka tysięcy osób wzięło udział w protestach przeciwko temu zjazdowi, sprzeciwiając się głównie wydatkom z nim związanym.
"Bądźcie apostołami Chrystusa"
Papież w swoim przemówieniu dotykał takich problemów jak laicyzacja współczesnego świata, zwłaszcza świata zachodniego, edukacja i kryzys gospodarczy.
Podczas mszy kończącej 26. Światowe Dni Młodzieży Benedykt XVI przypomniał, że nie można oddzielić Chrystusa od Kościoła, tak jak nie można oddzielić ciała od głowy.
- Podążać za Chrystusem w wierze oznacza towarzyszyć mu w zgodzie z zasadami Kościoła. Nie można samemu podążać za Chrystusem. Wierzyć, oznacza wzajemnie wspierać się na wierze innych - podkreślał Benedykt XVI.
Ojciec Święty poprosił młodzież, aby kochała Kościół i modliła się za papieża. Benedykt XVI pobłogosławił uczestników Światowych Dni Młodzieży i wręczył im krzyże, posyłając ich jednocześnie na cały świat z misją nowej ewangelizacji.
Papież zwrócił się też do młodych Polaków przybyłych do Madrytu: - Drodzy młodzi Polacy, silni wiarą, zakorzenieni w Chrystusie! Niech owocują w was otrzymane w tych dniach od Boga talenty. Bądźcie Jego świadkami. Nieście innym orędzie Ewangelii. Waszą modlitwą i przykładem życia pomagajcie Europie odnaleźć jej chrześcijańskie korzenie – przemawiał Benedykt XVI po polsku.
mk

Zobacz więcej na temat: Benedykt XVI HISTORIA Madryt

Czytaj także

Milion młodych na modlitewnym czuwaniu z papieżem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2011 22:35
Na lotnisku Cuatro Vientos pod Madrytem trwa modlitewne czuwanie uczestników Światowego Dnia Młodzieży. Przewodniczy mu papież Benedykt XVI
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI: nie oddzielajcie Chrystusa od Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 12:31
Podczas mszy kończącej 26 Światowe Dni Młodzieży Benedykt XVI apelował do młodzieży w stolicy Hiszpanii, by wzmacniali swoją wiarę i uczynili z Chrystusa centrum swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI modlił się, by go nie wybrano

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 06:00
- Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego i pokornego pracownika winnicy Pańskiej - mówił papież Benedykt XVI zaraz po objęciu Stolicy Piotrowej.
rozwiń zwiń