Historia

Wiktoria Hanowerska. Na tronie zasiadała przez 63 lata

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 05:30
Jej potomkowie zasiadali na tronach Rosji, Prus, Bułgarii, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii i Szwecji. 205 lat temu, w 24 maja 1819 roku, urodziła się przyszła królowa Wiktoria z dynastii hanowerskiej, sprawująca władzę w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1837 do 1901 roku.
Królowa Wiktoria i książę Albert z rodziną w 1846 roku, obraz namalowany przez Franza Xavera Winterhaltera.
Królowa Wiktoria i książę Albert z rodziną w 1846 roku, obraz namalowany przez Franza Xavera Winterhaltera.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Mała wielka królowa

Wiktoria Hanowerska urodziła się 24 maja 1819 roku. Zaledwie 18 lat później zasiadła na tronie brytyjskim.

"Biedna mała królowa! Jest w wieku, w którym dziewczynka potrafi zaledwie wybrać kapelusz, a oto stawia jej się zadania, przed którymi cofnąłby się archanioł..." - pisał o nowej władczyni Thomas Carlyle.

W momencie kiedy Wiktoria zasiadała na tronie, Wielka Brytania była pogrążona w trwającym od dziesięcioleci kryzysie dynastycznym. – Rodzina królewska była bardzo niepopularna, więc ta nowa osoba na tronie, osiemnastoletnia dziewczyna, budziła różne emocje – mówiła dr Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Wiktoria znaczy zwycięstwo. Kulturowe oblicza królowej".

"Jestem bardzo młoda i może niedoświadczona w wielu sprawach" – zapisała w swoim dzienniku Wiktoria. Często mawiała "jesteśmy dość niscy jak na królową". Ta mała wielka królowa, jak ją nazywano, miała 144 cm wzrostu i ważyła 82 kilogramy.

Babcia europejskich władców

Kiedy Wiktoria wstępowała na tron, widziano w jej osobie szansę na odrodzenie monarchii. Liczono przede wszystkim na odnowę moralną na dworze królewskim, ponieważ jej bezpośredni poprzednicy zyskali sobie miano "niegodziwych stryjów". Zasłużyli sobie na to określenie m.in. ze względu na swoją liberalną moralność i rozrzutność. Wszyscy uważali, że ta skromnie wychowana dziewczyna będzie lepszą królową kraju.

W wieku 20 lat, w 1840 roku, poślubiła księcia Alberta z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha. Urodziła mu dziewięcioro dzieci. – Nie lubiła dzieci, bo odrywały ją od męża. Ciąża była dla niej ciemną stroną małżeństwa – mówił prof. Mariusz Misztal, autor książki "Królowa Wiktoria". Dzisiaj mówi się, że Wiktoria była babką Europy. Jej wnuki oraz prawnuki zasiadały na tronach Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii.

Epoka wiktoriańska

Okres jej długiego panowania, który nazwano epoką wiktoriańską, był dobrym czasem dla brytyjskiego imperium. Kolonizowano coraz to nowe terytoria, w gospodarce odnotowano silny wzrost, a system demokratyczny się umacniał (królowa w sprawach państwowych, zawsze brała pod uwagę wolę większości w parlamencie).

– Tak naprawdę Wiktoria miała bardzo ograniczony wpływ na realne decyzje polityczne. Mówiono, że wręcz przeszkadzała w rządzeniu, bo wymagała niekończących się objaśnień, dodatków do dokumentów, które tylko opóźniały proces decyzyjny – wyjaśniał prof. Mariusz Misztal.


Posłuchaj
58:01 królowa wiktoria_ kobiety na tronach świata___v2012003306.mp3 Królowa Wiktoria - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 23.06.2012)

 

Za rządów Wiktorii znacznie wzrosła pozycja i popularność monarchii. Kolejne okrągłe rocznice jej panowania w 1887 i 1897 roku stały się okazją do demonstracji potęgi imperium brytyjskiego.

Epoka wiktoriańska kojarzy się z wieloma ograniczeniami życia społecznego o charakterze moralnym, głównie ze względu na ukochanego męża Wiktorii księcia Alberta, który był surowy i pryncypialny. Wiktoria była całkowicie inna. Królowa była wybuchowa, kochliwa, namiętna, o ognistym temperamencie. Dla jej męża ważne było stosowne zachowanie, nienaganne maniery, poczucie obowiązku, oszczędności, bezwarunkowa akceptacja ciężkiej pracy i ani słowa o intymnym życiu w rodzinie.

Pamiętniki angielskiej królowej

Jako królowa, Wiktoria prześcignęła swojego dziadka Jerzego II Hanowerskiego i stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą. Na tronie zasiadała przez 63 lata, do śmierci - 22 stycznia 1901 roku. Nad jej imperium, dzięki olbrzymim terytorialnie koloniom, słońce nigdy nie zachodziło.

Po śmierci królowej, która miała miejsce w 1901 roku, jej córka Beatrycze ocenzurowała pamiętniki matki, bezpowrotnie niszcząc wspomnienia, w których najprawdopodobniej było to, co stawiało ich autorkę w nie najlepszym świetle.

mk

Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania
Czytaj także

Winston Churchill. Polityk, strateg, wybitny mówca

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 05:35
59 lat temu, 24 stycznia 1965 roku zmarł Winston Churchill, polityk i strateg, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, wybitny mówca, a także pisarz nagrodzony w 1953 roku literacką Nagrodą Nobla. W 2002 roku wygrał plebiscyt BBC na najwybitniejszego Brytyjczyka w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Elżbiety II – wyjątkowa chwila w historii Anglii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 06:00
– Młoda władczyni jest nie tylko uosobieniem majestatu. Ucieleśnia także wyobrażenia o królowej z bajki – tak o Elżbiecie II Windsor w dniu jej koronacji w Opactwie Westminster, 2 czerwca 1953 roku, mówił relacjonujący uroczystość korespondent Radia Wolna Europa, Tadeusz Nowakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Curzon - drugi po królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 07:00
Lord George Curzon - brytyjski mąż stanu i dyplomata, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wicekról Indii. Wybitny mówca. Prywatnie snob, skąpiec, surowy pan, rozstawiający po kątach służbę. W historii Polski kojarzony jest z tzw. linią Curzona, czyli wyznaczeniem polskich wschodnich granic w 1919 roku, które po II wojnie światowej przypieczętował pakt Ribentropp-Mołotow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń