Historia

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Skarb karolińskich monet w Biskupcu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 05:38
Ponad sto złotych monet z IX wieku zostało odkrytych w trakcie badań archeologicznych w województwie warmińsko-mazurskim. To pierwszy tak duży zespół monet karolińskich znaleziony na terenie Polski. 
Monety ze skarbu odnalezionego w Biskupcu
Monety ze skarbu odnalezionego w BiskupcuFoto: facebook/Muzeum w Ostródzie/Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne GRYF

O znalezisku powiadomił w środę 5 maja 2021 r. Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie i kierownik prac archeologicznych na stanowisku w Biskupcu, położonym w województwie warmińsko-mazurskim.

Wcześniej informacje o potencjalnym skarbie moment zostały zasygnalizowane przez Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne "Gryf" , którego przedstawiciele natrafili przy pomocy wykrywaczy metali na dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. Powiadomili o odkryciu odpowiednie służby, a następnie wzięli czynny udział w badaniach, które prowadzono od listopada 2020 roku.

Archeolodzy odkryli 118 monet. To denary wybite przez cesarza Ludwika Pobożnego oraz obole emitowane przez króla Karola Łysego. Skarb został ukryty najprawdopodobniej w okolicy pustki osadniczej. Teren współczesnego Biskupca we wczesnym średniowieczu znajdował się na pograniczu słowiańsko-pruskim, a wstępne badania archeologów nie potwierdziły obecności grodziska, cmentarzyska czy innych śladów osadnictwa z tego okresu.

Ślady prowadzą do Truso

Archeolog Łukasz Szczepański, który prowadził wykopaliska na stanowisku, podkreśla wyjątkowość odkrycia skarbu z Biskupca. We wczesnym średniowieczu w tej części Europy dominowały momenty arabskie, z kolei pieniądze z terenów Europy zachodniej były spotykane rzadko i głównie w pojedynczych egzemplarzach.

Przykładem takich znalezisk są trzy denary odkryte w Janowie Pomorskim, czyli w miejscu, w którym znajdował się ważny w regionie port Truso. Dwa z odkrytych denarów zostały wybite przez Ludwika Pobożnego, a jednego z nich używano jako zawieszki. Jest ona uznawana za jeden z najstarszych w tej części Europy przedmiotów związanych z symboliką chrześcijańską.

Łukasz Szczepański wiąże skarb z Biskupca z wpływem portu w Truso. – Funkcjonowanie osady w Truso i związana z nią aktywność wikingów to aktualnie najbardziej czytelny trop, który może wskazywać, w jaki sposób skarb dotarł na teren dawnych Prus. W IX w. zauważamy wyraźny wzrost zagrożenia ze strony wikingów biorących udział w najazdach na Europę zachodnią. W 845 roku dochodzi np. do oblężenia Paryża. Równolegle Skandynawowie aktywizują wymianę handlową w strefie bałtyckiej – stwierdza archeolog.

Badania nad skarbem monet odnalezionym w Biskupcu będą kontynuowane przez zespół pod kierownictwem prof. Mateusza Boguckiegi z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego wyniki zapewne przyniosą więcej informacji o tym spektakularnym znalezisku.

wczesnesredniowiecze.pl/sa

Czytaj także

Skarb z epoki Jagiellonów odnaleziony na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 22:17
Ponad 7000 srebrnych i cztery złote monety odnaleźli archeolodzy we wsi Újlengyel, ok. 50 km od Budapesztu. Znalezisko datowane jest na lata 20. XVI wieku, czyli na czasy panowania Ludwika II Jagiellończyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolebka państwa Piastów. Naukowcy ustalili datę budowy palatium na Ostrowie Lednickim

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 05:40
Budowlę pałacowo-sakralną na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie) zaczęto wznosić w latach 936-985. Datę dotyczącą jednej z prawdopodobnych siedzib Mieszka I uzyskano w trakcie nowych analiz fizykochemicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecin. Setki metrów tuneli odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 05:40
Ceglany średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek dyrektor instytucji. Łączy się on z żelbetonową konstrukcją z czasów III Rzeszy. 
rozwiń zwiń