Historia

"Drastyczne starcia", czyli Lem i Tarkowski. Głosuj na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:45
– W "Solaris" zafascynowała mnie przede wszystkim warstwa moralna – mówił reżyser Andriej Tarkowski. – Mnie to nie odpowiadało, bo głównym problemem i kierunkiem osiowym "Solaris" było coś innego niż to, co chciał zrobić Tarkowski – odpowiadał Lem. Musiało dojść do wybuchu.
Fragment serwisu specjalnego Galaktyka Lema
Fragment serwisu specjalnego "Galaktyka Lema"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła witrynę galaktykalema.pl oraz multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

– Początkowo istotnie doszło między nami do bardzo drastycznych między nami starć, to znaczy po prostu się kłóciliśmy – opowiadał Stanisław Lem w Polskim Radiu w 1975 roku. – Aż wreszcie zrozumiałem, że jego nie przekabacę na moje ani on mnie na swoje – wspominał okres pracy nad słynną ekranizacją "Solaris" w reżyserii radzieckiego wizjonera kina Andrieja Tarkowskiego. Wypowiedzi pisarza i reżysera na ten temat znaleźć można w serwisie galaktykalema.pl.

Lem nigdy nie był zadowolony z filmu Rosjanina, dziś jednak ma ona status arcydzieła, a przez świat kina została doceniona już na początku, zdobywając Grand Prix festiwalu w Cannes. Jednak Andriej Tarkowski nie był jedynym, który wziął na warsztat tę właśnie powieść Lema, zaś oddziaływanie książki wykraczało poza same ekranizacje bądź adaptacje samego tekstu.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, kto jest kim na obrazie Matejki, i głosuj na "Konstytucję 3 maja".

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:45
Słynne płótno "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" namalowane przez Jana Matejkę to artystyczna wizja prawdziwego zdarzenia, do jakiego doszło tuż po zaprzysiężeniu ustawy przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ale nie wszystkie osoby, które widzimy na obrazie, faktycznie pojawiły się tego dnia w tym właśnie miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdyby Hitler nie wszedł mi w paradę…". Oddaj głos na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:53
Dźwiękowa opowieść Stanisława Lema o lwowskiej młodości urywa się na wspomnieniach II wojny światowej. Pisarz chętnie dzielił się nimi ze słuchaczami Polskiego Radia. Jednak to, co Lem mówił o okupacji, służyło - zdaniem biografów - ukrywaniu tego, czego powiedzieć nie chciał. A nie chciał opowiedzieć o jednym z najgorszych koszmarów człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedem godzin sejmowej walki. Zagłosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:55
Uchwalenie Konstytucji przebiegało w gorączkowej atmosferze. Sesja parlamentu odbyła się w trybie wyjątkowym, na dwa dni przed planowanym terminem. Zwolennicy ustawy posunęli się do nieuczciwych działań, by mieć pewność, że dokument zostanie zatwierdzony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmici także słuchają Lema. "Galaktyka Lema" czeka na Twój głos!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
Po raz pierwszy na antenie Polskiego Radia Stanisław Lem wypowiedział się prawdopodobnie w 1961 roku, komentując lot Jurija Gagarina w kosmos. W tej samej chwili głos pisarza także udał się w przestrzeń kosmiczną i jego międzygwiezdna podróż trwa do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszelka władza […] z woli narodu". Oddaj głos na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
"Polska, jak wynika z publicznych dokumentów, poczyniła wielkie i niespodziewane kroki w kierunku wolności, co, jeśli jest prawdą, oddaje wielki honor obecnemu królowi, który, jak się wydaje, był głównym promotorem tego przedsięwzięcia" – pisał o polskiej konstytucji George Washington, pierwszy prezydent USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraj w "Przygodę w świecie robotów" i zagłosuj na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 05:51
Serwis specjalny przygotowany z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema to nie tylko dziesiątki nagrań archiwalnych głosu pisarza, jego bliskich oraz znawców literatury, zdjęcia, mapy oraz animacje. To także oryginalna gra, w którą może zagrać każdy w swojej przeglądarce internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanim powstała Ustawa… Zagłosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 05:40
Wszystko zaczęło się jeszcze w 1735 roku podczas wojny o polską koronę, w którą zaangażowało się aż siedem innych europejskich państw. To uruchomiło ciąg wydarzeń, który 56 lat później doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każde pisanie jest straszną męczarnią". Oddaj głos na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 05:45
– To proces bardzo nudny i męczący. Kiedy piszę, często myślę, żebym mógł tylko robić coś innego, przykręcić kontakt do ściany, umyć samochód – opowiadał Stanisław Lem w jednym z radiowych wywiadów. Mając to na uwadze, pisarz opracował kilka oryginalnych metod pracy literackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się boi Ustawy Rządowej? "Konstytucja 3 maja" czeka na Twój głos!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:40
Konstytucja nie uchroniła Rzeczpospolitej przez zakusami państw ościennych. Po jej uchwaleniu rozpoczęła się wojna z Rosją, która nie miała zamiaru akceptować niezależności polsko-litewskiego państwa. Rzeczpospolitą zdradziły Prusy, zrywając sojusz.
rozwiń zwiń