Historia

Hiszpania. W Andaluzji wino wyrabiano na długo przed przybyciem Fenicjan

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 05:45
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym - produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji - wynika z badania hiszpańskich archeologów.
Winnica
WinnicaFoto: Francescomoufotografo/Shutterstock

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania w prowincji Malaga, wykazali, że przed 6000 lat w rejonie miasta Antequera istniało miejsce wyrobu wina.

Doszli do tego wniosku po analizach fragmentów naczyń ceramicznych znalezionych w dolmenie Menga, megalitycznym kopcu grobowym położonym w Andaluzji. Jak poinformował w komunikacie zespół archeologów z Uniwersytetu w Sewilli, ślady wina zachowane na naczyniach znalezionych w ziemi przykrywającej dolmen są starsze, niż sama ta megalityczna budowla.

- We wnętrzu naczyń ceramicznych znaleziono pozostałości sfermentowanych winogron - dodał prof. Leonardo Garcia Sanjuan z Wydziału Prahistorii Uniwersytetu w Sewilli, koordynujący prace zespołu. - Są to ślady chemicznie sfermentowanego soku z winogron, z zawartością wody i etanolu.

Dodał, że wiek napoju został określony na około 5800-6000 lat.

Jego zdaniem odkrycie to dowodzi, że lokalne populacje dawnych mieszkańców Andaluzji spożywali wino na długo przed przybyciem Fenicjan.

- Dolmen zbudowano w miejscu, w którym toczyło się życie, gdzie ludzie pili wino w kontekście społecznym - podsumował hiszpański archeolog. Dodał, że badanie przeprowadzono przy użyciu dwóch metod: chromatografii gazowej oraz spektrometrii mas.

PAP/bm

Czytaj także

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 05:30
Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Odkryto największą nekropolię z czasów Bizancjum na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:40
Cmentarzysko było prawdopodobnie miejscem pochówku chrześcijan i stanowi świadectwo krótkiego panowania wschodniorzymskiego na obszarze Iberii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza przyspieszyła upadek starożytnego imperium Hetytów - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 05:50
Kryzys hegemona Azji Mniejszej w późnej epoce brązu przypisywano różnym czynnikom, od wojny z innymi państwami po wewnętrzne konflikty. Zespół Uniwersytetu Cornella wykorzystał zapisy z pierścieni drzew i datowanie izotopowe , by wskazać bardziej prawdopodobnego winowajcę: trzy kolejne lata ostrej suszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawsko-pomorskie. Neolityczni rolnicy przetwarzali mleko krów, kóz i owiec

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 05:50
Rolnicy żyjący w okresie neolitu na terenach dzisiejszej Polski wytwarzali nabiał z mleka różnych gatunków zwierząt: krów, owiec i kóz. Potwierdziły to analizy osadów z glinianych naczyń, znalezionych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Wyniki badań przedstawiono na łamach "Royal Society Open Science".
rozwiń zwiń