Historia

Peru. Archeolodzy odkryli "przejście kondora". Być może prowadzi do wielkiej świątyni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:33
Badacze pracujący w Peru odkryli liczący 3000 lat zamknięty korytarz, nazwany "przejściem kondora", który prawdopodobnie prowadzi do innych komór wewnątrz niegdyś ogromnego kompleksu świątynnego należącego do starożytnej kultury Chavin.
Archeologia - zdjęcie ilustracyjne
Archeologia - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Microgen

Czym była kultura Chavin?

Położone około 300 km na północny wschód od stolicy Peru, Limy, stanowisko archeologiczne Chavin de Huantar jest jednym z najważniejszych ośrodków tej kultury, prosperującym w latach 1500-550 r. p.n.e. Chavin są dobrze znani ze swojej zaawansowanej sztuki, często przedstawiającej ptaki i koty. Ich początki sięgają pierwszych osiadłych społeczności rolniczych na północnych wyżynach peruwiańskich Andów, ponad 2000 lat przed dojściem do władzy Imperium Inków.

Najnowsze odkrycia Chavin koncentrują się na korytarzu wewnątrz południowej części świątyni, który był zapieczętowany z powodu – zdaniem archeologów – osłabiania struktury, ale teraz oferuje wgląd w najwcześniejsze dni Chavin.

- To, co odkryliśmy, zostało zamrożone w czasie - powiedział agencji Reuters główny archeolog John Rick.

Znaczenie kondora w preinkaskich społecznościach

W przejściu znaleziono duży ceramiczny przedmiot o wadze około 17 kg, ozdobiony czymś, co wydaje się być głową i skrzydłami kondora, wraz z ceramiczną misą. Oba przedmioty odkopano w maju 2022 r., kiedy odkryto wejście.

Kondor, jeden z największych ptaków na świecie, był kojarzony z władzą i dobrobytem w starożytnych kulturach andyjskich.

Czytaj także:

Kompleks świątynny obejmuje tarasy, a także sieć przejść, które dopiero niedawno zostały odkryte. Rick, archeolog z Uniwersytetu Stanforda, powiedział, że znaczna część kompleksu świątynnego pozostaje do odkopania.

Wejście do "przejścia kondora" zostało po raz pierwszy zbadane przez zespół Ricka za pomocą kamer zamontowanych na robotach, które starały się pokonać gruz niegdyś wypełniający korytarz.

UNESCO ogłosiła Chavin de Huantar miejscem światowego dziedzictwa w 1985 roku.

Reuters/bm

Czytaj także

Machu Picchu. Polscy naukowcy odkryli nieznane konstrukcje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 05:40
Dzięki laserowemu skanowaniu za pomocą drona, badacze odkryli na terenie porośniętym gęstą roślinnością pozostałości budynków w kompleksie świątynnym oraz część systemu kanałów doprowadzających wodę z pobliskiej rzeki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń