Historia

Odkryto szczątki czterech osób zamordowanych "metodą katyńską". Czy są to ofiary "Szwadronu Śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:45
W Łęgu Probostwie niedaleko Płocka podczas prac badawczych Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono szczątki co najmniej czterech osób, które zginęły od strzału w tył głowy. Nie jest wykluczone, że są to ofiary "Szwadronu Śmierci", działającego w latach 1945-47. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Microgen

Jak przekazał Instytut Pamięci Narodowej, w Łęgu Probostwie (ok. 30 km na północny-wschód od Płocka) trwa pierwszy etap prac poszukiwawczych. Badania archeologiczne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odbywają się m.in. na terenie dawnego posterunku Milicji Obywatelskiej.

Nie pierwsze szczątki w tym miejscu

- W wyniku dotychczasowych działań odnaleziono szczątki co najmniej czterech osób - zaznaczono w informacji. Wyjaśniono, że szczątki "noszą ślady postrzałów tzw. metodą katyńską", a w ich pobliżu natrafiono m.in. na przedmioty osobiste.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Bukowska z IPN, badania archeologiczne w Łęgu Probostwie obejmą dwa wytypowane wcześniej miejsca. Wspomniała jednocześnie, że już w 2023 roku podczas prowadzonych tam robót w przydrożnym rowie odkryto szczątki dwóch osób.

Badaczka z IPN zaznaczyła, że znalezione szczątki poddane zostaną badaniom antropologicznym.

Apel do rodzin ofiar

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że poszukuje rodzin ofiar "Szwadronu Śmierci".

- Istotne będzie też pobranie materiału genetycznego w celu identyfikacji. Stąd nasz apel do rodzin ofiar - podkreśliła Magdalena Bukowska i dodała, że także od woli bliskich będą zależały szczegóły pochówku.

Osoby zainteresowane przekazaniem materiału genetycznego lub informacji związanych z działalnością tej komunistycznej grupy egzekucyjnej proszone są o przybycie na miejsce prowadzonych prac, które planowane są do 24 maja, lub o kontakt telefoniczny: +48 608 681 536.

***

"Szwadron Śmierci" dowodzony przez Władysława Rypińskiego, ps. Rypa, na zlecenie Polskiej Partii Robotniczej dokonywał w latach 1945-47 licznych zabójstw politycznych, m.in. członków Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Grupa działała na terenie północnego Mazowsza, głównie w powiatach płockim i sierpeckim.

Ofiarą zbrodniczej działalności "Szwadronu Śmierci", nazywanego też Grupą Rypińskiego, padło ponad 50 osób.

PAP/Michał Budkiewicz/th

Czytaj także

IPN odkrywa szczątki ofiar wojen z ostatnich 200 lat. Jak dochodzi do ich odnalezienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 14:05
Polska przez wieki była polem wielu wojen i bitew. Stąd do dziś odkrywamy szczątki poległych żołnierzy czy cywilów zamordowanych przez Niemców i Rosjan. - Cały czas odnajdujemy szczątki ofiar konfliktów praktyczne z ostatnich 200 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie decyzji o akcji "Wisła" zostało umorzone. "Akcja miała charakter prewencyjny, a nie represyjny"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 05:40
Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie umorzył śledztwo w sprawie decyzji o przesiedleniu w 1947 roku, w ramach akcji "Wisła", mieszkańców południowo-wschodniej Polski – poinformowała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN przedstawił nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 14:36
Rodziny 20 ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne. Uroczystość przedstawienia nazwisk osób zamordowanych przez sowietów, Niemców i komunistyczne władze PRLu odbyła się w Belwederze. Szczątki tych osób zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 14:06
Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogłoszono nazwiska ofiar totalitaryzmów, zidentyfikowanych w ramach działań IPN. "To jest dla nas święto"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 20:37
Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
rozwiń zwiń