Historia

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
Konstantyn Wielki - mozaika w Hagia Sofia, Istambuł
Konstantyn Wielki - mozaika w Hagia Sofia, IstambułFoto: Wikipedia/domena publiczna

Krwawe walki o władzę, rozpad cesarstwa na rywalizujące prowincje, coraz silniejsze tendencje odśrodkowe podbitych ludów, wyniszczające wojny z potężnymi sąsiadami, to w wielkim skrócie dzieje Rzymu przed objęciem panowania przez dwóch wybitnych władców: Dioklecjana i Konstantyna.

Konstantyn I Wielki (Caius Flavius Valerius Constantinus), urodzony 27 lutego 272 roku, objął władzę cesarza rzymskiego w 306 roku. Okazał się godnym spadkobiercą  Dioklecjana, był jednym z najwybitniejszych polityków w dziejach świata. Swoje rządy sprawował do 337 roku.

- Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami. Chcemy, czy nie chcemy, musimy się z jego dokonaniami liczyć, bo one trwały przez wieki i do dzisiaj pośrednio działają - mówił o Konstantynie I Wielkim w audycji z cyklu "Prawdy i mity o dawnych władcach" historyk prof. Aleksander Krawczuk.

Epokowe rządy

W czasie swojego panowania Konstantyn przeprowadził wiele reform: administracyjną i sądowniczą, rozbudował system podatkowy, rozdzielił władzę cywilną od wojskowej, podzielił wojsko na polowe i graniczne, zmienił system monetarny (wprowadził nową jednostkę - solidus). To Konstantyn pierwszy wprowadził ustawowo niedzielę jako dzień wolny od pracy. Postać tego cesarza kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem chrześcijanom wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a chrześcijaństwo zostało uznane jako religia dopuszczona.

- Konstantyn, podejmując ten krok, decydował się na niezwykłe ryzyko, bo zmienił zupełnie prąd polityczny. Do czasów Dioklecjana włącznie chrześcijan prześladowano i nagle Konstantyn szuka oparcia właśnie w chrześcijaństwie - mówił prof. Aleksander Krawczuk.


Posłuchaj
19:43 konstantyn wielki___f 28107_tr_0-0_109497210d76d56e[00].mp3 Konstantyn Wielki - audycja Polskiego Radia z cyklu "Prawdy i mity o dawnych władcach"

 

Władca Rzymu występował przeciw herezjom, w 325 roku zwołał pierwszy w dziejach chrześcijaństwa sobór powszechny w Nicei. - Uchwalono tam credo (wyznanie wiary), które w gruncie rzeczy obowiązuje do dnia dzisiejszego, niemal w tych samych sformułowaniach - dodał historyk.

Do najbardziej kontrowersyjnych decyzji Konstantyna należała ta o przeniesieniu swojej siedziby daleko od Rzymu. W 330 roku nową stolicą imperium i siedzibą cesarza stał się Konstantynopol.

Sam cesarz nie został od razu chrześcijaninem, chrzest przyjął dopiero na kilka dni przed swoją śmiercią w 337 roku.

mk

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:40
Przyczyny rozłamu w Kościele powszechnym na rzymskokatolicki i prawosławny tkwią w odmiennych warunkach życia politycznego, ekonomicznego i religijnego zachodniej i wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. W głębokiej odmienności ducha rzymskiego i greckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Aureliusz. Filozof na cesarskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 05:30
– Wolał studiować księgi filozoficzne, niż być cesarzem. Traktował to jako pewną uciążliwość. Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem – komentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Mazur, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej.
rozwiń zwiń