Historia

Epidemia miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2009 08:45
Mimo zakazów ze strony dowództwa AK, w czasie Powstania Warszawskiego ślub wzięło 256 par.

"The Epidemic of Love" ("Epidemia miłości") to tytuł filmu dokumentalnego o ślubach zawieranych w czasie Powstania Warszawskiego. Film jest adresowany głównie do publiczności zagranicznej, ale będzie pokazany także w Polsce.

Jego reżyser, Maciej Piwowarczuk, poinformował PAP, że w sprawie emisji filmu prowadzone są rozmowy z około trzydziestoma stacjami telewizyjnymi z różnych krajów, m.in. z Niemiec, Indii, Finlandii i Francji.

W Polsce film będzie pokazany w TVP Historia, która jest jego współproducentem. Terminu emisji jeszcze nie ustalono. "Możliwe, że nastąpi ona w sierpniu" - powiedział PAP dyrektor TVP Historia, Artur Dmochowski, po środowym pokazie filmu w Warszawie.

W "The Epidemic of Love" wykorzystano wiele spośród materiałów składających na wcześniejszy film dokumentalny Piwowarczuka, "Żółtą bluzkę ze spadochronu" (2008).

Bohaterami dokumentu są powstańcy warszawscy oraz ich bliscy, którzy opowiedzieli filmowcom o swych miłościach z czasów powstańczych. W czasie Powstania Warszawskiego ślub wzięło 256 par - przypomniał reżyser.

Film powstawał od 2004 r. Zdjęcia kręcono w Polsce - m.in. w Warszawie i Opolu - oraz w USA,
gdzie mieszkają obecnie niektórzy z powstańców warszawskich. Film trwa 50 minut.

Wykorzystano w nim także materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych.

Wśród bohaterów są Bill Biega i jego żona Lilly, którzy po wojnie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i obecnie mieszkają w okolicach Nowego Jorku. Jest też Róża Nowotna, mieszkająca na warszawskim Żoliborzu - w czasie powstania pani Róża pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powstańczym przy ul. Poznańskiej; jej przyszły mąż pracował w tym samym szpitalu jako lekarz.

W filmie znalazł się także archiwalny zapis rozmowy z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w której opowiada on o swym ślubie zawartym w czasie powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską "Gretą".

Pozostałe osoby opowiadające w filmie o miłościach z czasu powstania to Zbigniew Bednorz, Hanka Pogonowska, Maria i Maciek Piechotka, Ryszard Górecki, Zofia Zielińska, Danuta Krauze.

Powstańcy opowiadają, że poczucie nieustannego zagrożenia, świadomość tego, że życie może w każdej chwili się skończyć, skłaniała młodych ludzi do wyznawania miłości i zawierania ślubów. Miłość pozwalała ponadto odciągnąć choć na chwilę myśli od czarnych wydarzeń rozgrywających się wokół.

Są w tym filmie opowieści o miłościach szczęśliwych, ale także historie smutne. Jeden z bohaterów, przygotowując się do ślubu, stracił w ostatniej chwili narzeczoną, która została zabita na ulicy. Pewna kobieta przyznaje z kolei, że podczas powstania wzięła ślub spontanicznie, z praktycznie przypadkową osobą - małżeństwo okazało się potem nieudane.

 

ZOBACZ FRAGMENT FILMU  

Czytaj także

O Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2009 07:36
Władysław Bartoszewski zaprezentował swoją najnowszą książkę o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberatorem nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 07:00
Już wkrótce będzie można się wybrać w wirtualny lot po powstańczej stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż „Książę z Ciechocinka” – Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 18:15
Opowieść o sanatoryjnej miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia powstańczej łączniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 12:05
Zapraszamy do wysłuchania gawęd Urszuli Katarzyńskiej, jednej z młodych bohaterek Powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:00
Sytuacja ludności cywilnej była niezwykle ciężka, ale mimo ciągłego zagrożenia i represji niemal powszechnie wspierano Powstańców.
rozwiń zwiń