Historia

Grecja. Zamiast metra starożytne miasto. Wyjątkowe odkrycie w Salonikach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 05:45
Podczas budowy metra w greckich Salonikach archeolodzy natrafili na pozostałości starych zabudowań miejskich. Naukowcy poinformowali, że odkryli 130 tysięcy artefaktów, a najstarsze z nich pochodzą z czasów starożytnych.
W Salonikach odkryta został m.in. starożytna droga z kolumnadami (zdj. ilustracyjne, greckie kolumny w Olimpii)
W Salonikach odkryta został m.in. starożytna droga z kolumnadami (zdj. ilustracyjne, greckie kolumny w Olimpii) Foto: Shutterstock

W Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji, miały rozpocząć się pracę przy budowie metra. Przed przystąpieniem do kopania tuneli dla podziemnych pociągów, teren, przez który miały przechodzić linie metra, musieli zbadać archeolodzy. W czasie prowadzonych prac naukowcy natrafili na bezcenne pozostałości dawnych zabudowań miejskich.

Według planów linia metra w Salonikach ma zbiegać się ze starożytną główną arterią miasta. Do wyjątkowego odkrycia doszło w czasie prac przy budowie stacji metra Venizelos i Hagia Sophia, które znajdują się w granicach historycznego centrum miasta oraz stacji Dimokratia, położonej nieco dalej.

Droga z marmuru, wodociągi, kościół

Przy stacji Hagia Sophia archeolodzy odkryli cały kompleks antycznych  zabudowań, użytkowanych do początków VII wieku. Naukowcy odsłonili ponad 70-metrowy odcinek drogi pokrytej płytami z marmuru, wzdłuż której ciągną się krawężniki z tego samego budulca. Droga ta przechodzi w plac, na którym niegdyś stała fontanna. Cały ten kompleks ozdobiony był kolumnadami. Podstawy siedmiu kolumn, które przetrwały do naszych czasów, datuje się na IV-VI wiek.

Naukowcy odkryli również łaźnię oraz gliniane i ołowiane rury, które tworzyły część miejskiej sieci wodociągowej.

Tam, gdzie ma powstać stacja Venizelos, badacze odsłonili dalszy ciąg wspomnianej antycznej arterii, która krzyżowała się z innymi drogami. W tej okolicy znajdował się rynek z czasów cesarstwa bizantyjskiego oraz liczne sklepy i warsztaty. Zdaniem badaczy artefakty znalezione w tym miejscu - krzyżyki, naszyjniki, szklane i miedziane bransolety, pierścienie - świadczą o handlowym charakterze tego obszaru.

Na terenie przyszłej stacji Demokratia odnalezione zostały pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni oraz cmentarza. Przypuszcza się, że kościół został zniszczony na początku VII wieku podczas najazdu Słowian.

Wykopaliska prowadzone w Salonikach są jednymi z największych, jakie prowadzono na terenie kraju od lat. Greckie ministerstwo kultury przeznaczyło na nie 132 miliony euro. W ich trakcie odkryto 130 tysięcy artefaktów.

Od Macedonii do Turcji

Saloniki zostały założone około 315 roku p.n.e. przez macedońskiego króla Kassandra. Władca nazwał miasto na cześć swojej żony Tessaloniki, przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego.

W połowie II wieku przed Chrystusem Saloniki zostały podbite przez rosnący w siłę Rzym i wkrótce stały się jednym z najważniejszym ośrodków miejskich imperium. Miasto leżało na kluczowej dla Rzymu drodze Via Egnatia, łączącej Dyrrachium (ob. w Albanii) z Bizancjum (późniejszy Konstantynopol, dzisiaj Stambuł).

Po podziale imperium rzymskiego dokonanym w 293 roku przez cesarza Dioklecjana, Saloniki stały się stolicą regionu rządzonego przez Galeriusza. Cesarz ten przyczynił się do rozbudowy miasta. Za jego czasów powstały m.in. pałac cesarski, łuk triumfalny i mauzoleum.

W czasach cesarstwa bizantyjskiego Saloniki były drugim co do wielkości, po Konstantynopolu, miastem imperium. W połowie XII wieku zamieszkiwało je 150 tys. ludzi. W 1430 roku miasto zostało podbite przez Turków i aż do XX wieku stanowiło część Imperium Osmańskiego.

Attiko Metro/Heritage Daily/National Geographic/th


Czytaj także

Grecja: archeolodzy odkryli prehistoryczną parę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 18:21
Archeolodzy odkryli w Grecji szczątki pary, pochowanej razem około 3800 lat p. n. e.. Grób trzymających się w objęciach mężczyzny i kobiety znajduje się w jaskini Diros na Półwyspie Peloponeskim. Greckie ministerstwo kultury poinformowało że takie podwójne pochówki były bardzo rzadkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grecja: odnaleziono tron Agamemnona

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 13:54
W Grecji odnaleziono tron Agamemnona - mitycznego króla Myken, zdobywcy Troi. Zdaniem archeologów może być to najważniejsze odkrycie z okresu cywilizacji mykeńskiej. Kamienne obszerne siedzisko odkopano na Peloponezie, w starożytnych Mykenach nieopodal Akropolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy z czasów bizantyjskich

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:40
Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego - poinformował w poniedziałek dziennik "Hürriyet Daily News". Znaleziska dokonano niedaleko miasta Iskenderun położonego nad Morzem Śródziemnym.
rozwiń zwiń