Historia

O czym pisały gazety 1 września 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 13:45
W piątek o 4:45 pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał Westerplatte, a "Chwila" w swoim porannym wydaniu pisała jeszcze o ostatnich próbach ratowania pokoju. "Głos Poranny" obszernie informował o horrendalnych żądaniach Hitlera.
Audio
  • 1 września 1939 - fragmenty archiwalnych nagrań Polskiego Radia
Fragment pierwszej strony Kuriera Warszawskiego
Fragment pierwszej strony "Kuriera Warszawskiego"Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

Dopiero wieczorne wydanie "Kuriera Czerwonego" krzyczało na pierwszej stronie "Rozbójnicy świata - Niemcy napadli dziś na Polskę. Wojna o niepodległość Narodu rozpoczęta o stalowy mur bohaterskiej Armii rozbije się bandycki napad na Polskę".  "Kurier Warszawski" w wydaniu wieczornym pisał o "Podstępnym ataku na Polskę".  Obie gazety na pierwszej stronie zamieściły też odezwę prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego.

Zobacz też serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

"Dziennik Kujawski " obszernie informował o odrzuceniu przez stronę brytyjską roszczeń Hitlera wobec Polski. "Czas" poświęcał uwagę rozpoczętej brytyjskiej mobilizacji wojsk morskich i powietrznych.

Biblioteka
Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

"Dziennik Białostocki" zwracał uwagę na ograniczenia na kolei powodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Z pociągów mogli korzystać jedynie ci, którzy posiadali specjalne zaświadczenia i podróżowali w sprawach wojskowych lub publicznych.

Biblioteka
Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

Pierwsze strony gazet albo już donosiły o wojnie, albo składane do druku nocą pisały o coraz wątlejszym pokoju. Jednak na kolejnych stronach obok informacji o ochronie przeciwgazowej dzieci("Dziennik Kresowy"), pojawiały się reklamy niezawodnych brzytewek do golenia "Toledo" i zaproszenia na premierową rewię "Żyć nie umierać"("Kurier").

Biblioteka
Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy los Polski od początku był przesądzony?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 23:00
W związku z nadchodzącą rocznicą inwazji Niemiec na nasz kraj przypomnieliśmy w Jedynce najważniejsze bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wmurowano kamień węgielny pod Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 11:00
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie symbolem nadziei i siły Polaków. Jego budowa jest obowiązkiem wobec poległych i tych, którzy przeżyli - takie zdanie wyraził premier Donald Tusk, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę muzeum.
rozwiń zwiń