Redakcja Polska

Miliardy euro dla Polski z unijnego funduszu na transformację energetyczną

15.01.2020 13:52
Dwa miliardy euro dostanie Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na pomoc dla unijnych regionów odchodzących od węgla. To największa kwota ze wszystkich krajów przyznana z funduszu w wysokości 7,5 miliarda euro. 
Audio
  • 2 mld euro dla Polski z funduszu na transformację, ponad 27 mld euro z całego mechanizmu. Materiał Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/sm-ekb2005

W sumie, z całego ponad 100 miliardowego mechanizmu do Polski miałoby trafić ponad 27 miliardów euro. Tak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, z którymi zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje Beaty Płomeckiej, która pod koniec ubiegłego roku informowała o 20-30 miliardach euro, które mogą trafić do Polski.

Z ponad stu miliardów euro nowe pieniądze to fundusz wynoszący 7,5 miliardów euro, który - jak podkreśla Komisja Europejska - nie będzie tworzony kosztem polityki spójności. Z tego funduszu ponad jedną czwartą otrzyma Polska. Drugie są Niemcy, które mają otrzymać ponad 870 milionów euro, a następnie Rumunia - ponad 750. Około 400 milionów euro mają dostać Bułgaria, Francja, Włochy i Hiszpania.

Komisja chce, żeby unijne kraje dołożyły co najmniej 1,5 raza otrzymanej sumy ze swojej puli z polityki spójności. Reszta z ponad 100-miliardowego mechanizmu to fundusze przewidziane w unijnym budżecie na politykę strukturalną, oraz niskooprocentowane pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Cały mechanizm był tworzony głównie z myślą o regionach odchodzących od węgla, ale skorzystać z niego będą mogły także te regiony dla których transformacja energetyczna związana z realizacją polityki klimatycznej jest najbardziej bolesna. Poza tym, jak już wcześniej informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, pod wpływem presji grupy krajów, między innymi Polski, Komisja godzi się na zmianę przyznawania pomocy publicznej, tak by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły także skorzystać duże firmy.

Ostateczny kształt przepisów w tej sprawie będzie zależeć od unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.


IAR/dad

Polacy żądają sprawiedliwości za eksperymenty w obozach koncentracyjnych

15.01.2020 09:49
W polskich sądach toczą się sprawy byłych więźniów obozów koncentracyjnych domagających się odszkodowań od państwa niemieckiego.

Publicysta z Izraela proponuje Putinowi temat wystąpienia: sowieckie zbrodnie na Żydach

15.01.2020 12:07
Izraelski dziennikarz Eldad Beck zaproponował Władimirowi Putinowi temat przemówienia, z którym przywódca Rosji mógłby wystąpić 23 stycznia w Jerozolimie, podczas 5. Światowego Forum Holokaustu. - 75 lat temu Związek Radziecki aresztował Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Raoula Wallenberga. To coś, o czym m.in. powinien opowiedzieć prezydent Putin - zaapelował Beck w serwisie Twitter.

Białoruś remontuje ropociąg Przyjaźń

15.01.2020 13:45
Zmniejszono dostawy ropy w kierunku Polski ropociągiem "Przyjaźń". To efekt prac remontowych, które rozpoczęły się na terytorium Białorusi. Mają one potrwać do 17 stycznia.