Redakcja Polska

Szef rosyjskiego wywiadu nazwał Polskę "milczącym wspólnikiem" III Rzeszy

13.02.2020 10:36
Przedwojenna Polska stała się "milczącym wspólnikiem agresora" podpisując w 1934 roku z Niemcami deklarację o niestosowaniu przemocy - oświadczył dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin w wywiadzie dla telewizji Zwiezda.
Joachim von Ribbentrop (z prawej) ściska dłoń Wiaczesława Mołotowa, zdjęcie z 1940 roku
Joachim von Ribbentrop (z prawej) ściska dłoń Wiaczesława Mołotowa, zdjęcie z 1940 rokuWIKIMEDIA COMMONS/Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0

O wywiadzie poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant". Telewizja Zwiezda, podlegająca ministerstwu obrony Rosji, zamieściła fragment na swojej stronie internetowej w środę wieczorem.

Naryszkin, który jest również przewodniczącym Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego (RIO), nazwał w wywiadzie deklarację polsko-niemiecką "paktem o nieagresji", który zawierał "tajny aneks" mówiący o neutralności Polski w razie agresji niemieckiej. - W istocie Polska stała się milczącym wspólnikiem agresora już w 1934 roku - oświadczył.

Naryszkin: Pakt Ribbentrop-Mołotow wymuszonym krokiem

Szef SWR po raz kolejny bronił podpisanego przez ZSRR 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, nazywając go "wymuszonym krokiem władz radzieckich, ale krokiem przemyślanym".

Oświadczył, że "należy wspomnieć o wydarzeniach poprzedzających" podpisanie tego porozumienia. Według Naryszkina Wielka Brytania i Francja "pozwoliły Niemcom hitlerowskim odrodzić silną armię" i przejawiały "jawnie pronazistowską neutralność" wobec wojny domowej w Hiszpanii.

"Podłość zachodnioeuropejskiej polityki"

- Władze radzieckie widziały cały cynizm i powiedziałbym podłość zachodnioeuropejskiej polityki appeasementu - oznajmił szef SWR. Jego zdaniem państwa zachodnie "w istocie pchały Niemcy hitlerowskie na Wschód".

Naryszkin powtórzył argumentację obowiązującą w dyplomacji i historiografii radzieckiej, o tym, że pakt Ribbentrop-Mołotow pozwolił ZSRR odroczyć początek wojny na swoim terytorium, wzmocnić obronność kraju i "przesunąć granice na Zachód". Współcześni historycy nie zgadzają się z tą tezą. 

PAP/dad

"Jan III Sobieski: król, władca, polityk" - wystawa w Muzeum Niepodległości

12.02.2020 14:33
Towarzystwo Rapperswilskie przygotowało występ grupy rekonstrukcyjnej i warszawski wernisaż wystawy, która dotarła już na Węgry i na Ukrainę   

Szef ukraińskiego IPN apeluje: rozpocznijmy dialog od faktów, które łączą

12.02.2020 16:47
Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej apeluje, aby polsko - ukraiński dialog historyczny rozpocząć od faktów, które łączą oba narody. Do relacji z Polską Anton Drobowycz odniósł się w wywiadzie udzielonym ukraińskiej agencji Ukrinform.

Facebook blokuje konta powiązane z rosyjskim wywiadem

13.02.2020 10:26
Facebook poinformował, że zablokował kilkadziesiąt stron, kont i grup. Jak poinformował popularny serwis społecznościowy, za zablokowanymi stronami stał wojskowy wywiad rosyjski. Miał on ich używać do rozprzestrzeniania dezinformacji w krajach Europy Wschodniej, głównie na Ukrainie.