Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem

14.02.2020 16:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy, jak poinformowały służby prasowe ukraińskiego prezydenta, omówili realizację uzgodnień co do Donbasu poczynionych w grudniu zeszłego roku podczas spotkania w tzw. formacie normandzkim.
Audio
  • Ukraina: Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin
Wołodymyr Zełenski i Władimir PutinPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO & PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta - Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin rozmawiali o realizacji ustaleń formatu normandzkiego. Omówili też przygotowania do następnego spotkania przywódców normandzkiej czwórki. Jak napisano - szczególna uwaga została poświęcona zwolnieniu obywateli Ukrainy przetrzymywanych w Donbasie, na Krymie i w Rosji.

Do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji w ramach formatu normandzkiego doszło w Paryżu 9 grudnia zeszłego roku. Umówiono się wówczas co do wymiany części więźniów z prorosyjskimi separatystami z Donbasu. Do wymiany takiej doszło pod koniec roku. Natomiast inne punkty ustaleń nie zostały zrealizowane - w tym m.in. wstrzymanie ognia w Donbasie.

W Paryżu Rosja forsowała też przeprowadzenie lokalnych wyborów w Donbasie, jako część uregulowania sytuacji w tym regionie. Ukraina zgodziła się na to pod warunkiem wycofania z Donbasu obcych wojsk, oraz odzyskania kontroli nad granicą z Rosją.

IAR/dad

We Lwowie wykład o prawie rzymskim w ramach Spotkań Ossolińskich

14.02.2020 11:18
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, krewny ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, wystąpił z wykładem we Lwowie. Sala Biblioteki im. Stefanyka w historii elitarnych Spotkań Ossolińskich nigdy nie była tak wypełniona. Zabrakło krzeseł nie tylko w sali bibliotecznej, ale również na galerii. Na wydarzenie licznie przybyli lwowscy Polacy, przedstawiciele ukraińskiej inteligencji i studenci prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Litwa: rozwiązanie problemu "Orlenu" pomogło stosunkom polsko-litewskim

14.02.2020 12:35
Ustępstwa Litwy wobec koncernu "Orlen", który zarządza rafinerią w Możejkach pomogły w obustronnych stosunkach. Takie przekonanie wyraził prezydent Gitanas Nauseda w wywiadzie udzielonym portalowi Delfi.

IPN prezentuje komputerową wersję gry Polskie Państwo Podziemne

14.02.2020 14:33
Z plansz na monitory komputerów - Instytut Pamięci Narodowej przedstawił multimedialną wersję gry edukacyjnej "Polskie Państwo Podziemne". Ilustruje ona zasady i skalę działalności struktur konspiracji, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Publikacja komputerowej wersji gry wiąże się z przypadającą dziś 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, będącej istotną częścią podziemnego państwa.