X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowe jednostki, więcej żołnierzy. Mariusz Błaszczak chce wzmacniać armię

18.09.2020 15:08
Podstawą bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest Wojsko Polskie; musi ono być liczniejsze; zależy nam, by jednostki WP powstawały na wschodzie Polski - mówił w piątek w Lublinie szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że kryteria naboru muszą być jasne, a procedury szybkie i proste.
Audio
  • Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że najważniejszą zmianą jest możliwość zgłoszenia się do służby przez internet (IAR)
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział również, że resort stworzył Wojskowe Centra Rekrutacyjne (IAR)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakPAP/Wojtek Jargiło

Błaszczak odwiedził w piątek 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną i zapoznał się z funkcjonowaniem Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego.
Szef MON podkreślił, że aby Wojsko Polskie mogło wypełniać swoje obowiązki, musi być liczniejsze. - Temu służy proces tworzenia nowych jednostek WP (...). Zależy nam na tym, by jednostki Wojska Polskiego powstawały tu, na wschodzie Polski - powiedział. Dodał, że województwo lubelskie, podlaskie czy podkarpackie to regiony, gdzie rozwijają się też bardzo silnie Wojska Obrony Terytorialnej.

- Bezpieczeństwo gwarantuje Wojsko Polskie. Ważne są również sojusze - powiedział Błaszczak. Zaznaczył, że w czwartek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, na podstawie której - mówił szef MON - zostały stworzone ramy prawne obecności wojsk USA w naszym kraju.

- Ta obecność będzie trwała, będzie zwiększona, jeśli chodzi o liczebność, ale jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że podstawą bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest Wojsko Polskie - podkreślił Błaszczak. 

Nowa formuła naboru do Wojska Polskiego

Zaznaczył, że aby zwiększyć liczebność WP, prowadzono najpierw kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". - Teraz wprowadziliśmy nową formułę naboru do WP. Przede wszystkim można złożyć swoją deklarację przez internet - przypomniał szef MON i poinformował, że dotąd w ten sposób złożono ponad 5 tys. deklaracji. Podkreślił, że "chodzi o to, by kryteria naboru do WP "były jasne, a procedury były krótkie, szybkie i proste".

- Temu służy zmiana, którą wprowadziliśmy. Powołane zostały Wojskowe Centra Rekrutacyjne - powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, z zasady będą one lokalizowane w okolicach, gdzie mieszkają kandydaci do WP. - Wcześniej to było tak, że były punkty rekrutacyjne ściśle określone, ustalone i do nich zjeżdżali się w zasadzie z całego województwa kandydaci. Teraz to podejście jest inne - to Wojskowe Centra Rekrutacyjne przybywają do kandydatów - powiedział szef MON.

Błaszczak poinformował, że obecnie działają 24 Wojskowe Centra Rekrutacyjne. - One będą powoływane doraźnie, w miejscach, gdzie będzie najwięcej zgłoszeń do wojska - dodał.

Zaznaczył, że postępowanie w takim centrum zajmuje jeden, maksymalnie dwa dni. W jego trakcie zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, badanie lekarskie i psychologiczne. - Sprawnie, szybko, w jak najkrótszym czasie - powiedział Błaszczak. Dodał, że także szkolenie przygotowawcze będzie krótsze, "ale za to intensywniejsze".

- Te zmiany były konieczne. Zależało nam na tym, żeby kandydaci do Wojska Polskiego nie byli zniechęcani, a tak zdarzało się niestety, takie postępowanie trwało nawet ponad pół roku, to było niedopuszczalne - podkreślił Błaszczak.

Szef MON zapoznał się z funkcjonowaniem lubelskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji, rozmawiał z kandydatami do wojska, którzy przeszli już postępowanie kwalifikacyjne.

W woj. lubelskim od początku września za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego zarejestrowało się 127 osób chętnych do wojska. Są to ochotnicy do służby przygotowawczej, do terytorialnej służby wojskowej i do służby zawodowej. Działają trzy centra rekrutacji, w Lublinie, Zamościu i Białej Podlaskiej. W przyszłości będą przenoszone do innych miejscowości – poinformował komendant Wojskowej Komedy Uzupełnień w Lublinie, ppłk Zbigniew Tarka.

- Widać wzrost zainteresowania służbą wojskową. Forma rejestrowania się przez internet jest naturalna dla młodych ludzi - dodał ppłk Tarka.

Reforma ma skrócić czas rekrutacji z 190 dni do maksymalnie 50 dni. Także szkolenie podstawowe ma być krótsze; będzie ono trwało maksymalnie 30 dni, a nie 90. Po zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej - kandydat, już jako żołnierz - zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zostanie zapoznany z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach - w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej.

Według MON, wszystkie te działania mają doprowadzić do wzrostu liczby żołnierzy Wojska Polskiego i odtworzenia rezerw. Obecnie w Siłach Zbrojnych RP służy 107 tys. żołnierzy zawodowych oraz ponad 20 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to o ponad 33 tys. więcej żołnierzy niż przed pięcioma laty.

Białoruś: Centrum Wiasna otrzymało Nagrodę Orła Jana Karskiego

18.09.2020 10:57
Monitorujące represje na Białorusi centrum praw człowieka Wiasna zostało uhonorowane Nagrodą Orła Jana Karskiego. W czwartek wieczorem ambasador RP na Białorusi wręczył tę nagrodę Alesiowi Bialackiemu, przewodniczącemu Wiasny.

Wiceszef MSZ nie ma wątpliwości: Nord Stream 2 może być narzędziem szantażu Europy

18.09.2020 13:11
Polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w rozmowie z gazetą "Berliner Zeitung" skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2, który w jego opinii "jest projektem politycznym i wspiera agendę Rosji". Jak tłumaczył, Rosja od lat zachowuje się agresywnie, szczególnie wobec krajów ze wschodu Europy.

Polskie uczelnie gotowe przyjąć więcej studentów i naukowców z Białorusi

18.09.2020 14:23
Polskie uczelnie są gotowe przyjąć więcej studentów i naukowców z Białorusi. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało przed południem, że rozszerzone zostaną programy naukowe przeznaczone dla Białorusinów. Z różnego rodzaju grantów będzie mogło w tym roku skorzystać około 1,5 tysiąca białoruskich studentów, ponad stu naukowców, a także grupa nauczycieli języka polskiego.