Redakcja Polska

Białoruś: Centrum Wiasna otrzymało Nagrodę Orła Jana Karskiego

18.09.2020 10:57
Monitorujące represje na Białorusi centrum praw człowieka Wiasna zostało uhonorowane Nagrodą Orła Jana Karskiego. W czwartek wieczorem ambasador RP na Białorusi wręczył tę nagrodę Alesiowi Bialackiemu, przewodniczącemu Wiasny.
Audio
  • Białoruś: nagroda Orła Jana Karskiego dla centrum "Wiasna". Materiał Włodzmierza Paca (IAR)
Uroczystość uhonorowania Centrum
Uroczystość uhonorowania Centrum Fot.: PR/Włodzimierz Pac

- Spotykamy się, by nagrodzić cudownych ludzi, pracowników centrum Wiasna, dzięki którym na przestrzeni długich lat świat dowiaduje się o prześladowaniach, a ofiary nie pozostają anonimowe, lecz mają imię i nazwisko - mówił ambasador Artur Michalski podczas czwartkowej uroczystości, którą określił jako symboliczną ze względu na obecną sytuację na Białorusi.

- W innych okolicznościach ta nagroda byłaby wręczana w Polsce, ale teraz niestety centrum Wiasna ma bardzo dużo pracy na Białorusi - zaznaczył polski ambasador. - Spotykamy się, by wyrazić solidarność z narodem Białorusi, który pragnie prawdy i sprawiedliwości. Jesteśmy wśród przyjaciół, dla których suwerenna Białoruś, o której losie decyduje jej naród, była i pozostaje wielką wartością - powiedział dyplomata.

Laudację odczytał Waldemar Piasecki, przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego, które jest fundatorem nagrody. Piasecki odczytał m.in. wiersz Czesława Miłosza: "Który skrzywdziłeś".

Nagroda jest przyznawana od 2000 r. Ufundował ją jeszcze za życia Jan Karski, kurier wojenny Rządu RP na uchodźstwie, świadek Holokaustu i Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Laureatami Nagród Orła Jana Karskiego w pierwszej edycji byli: ks. prof. dr hab. Józef Tischner i Jacek Kuroń. W ceremonii uczestniczył Jan Karski, który zmarł 13 lipca 2000 r.


IAR/PAP/dad

Konopacka i Walasiewicz wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu"

17.09.2020 14:00
Utytułowane lekkoatletki Halina Konopacka i Stanisława Walasiewicz znalazły się wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu". Poświęcona jest wybitnym osobom, które w różnych dziedzinach mają zasługi dla Polski i innych krajów.

Krzemieniec - zwany Wołyńskimi Atenami, miasto Juliusza Słowackiego i Liceum Krzmienieckiego

17.09.2020 16:18
Krzemieniec - miasto położone na pograniczu ukraińskiego Wołynia i Podola, niegdyś na kresach Rzeczypospolitej. Tu urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich romantyków, tu stworzono Liceum Krzemienieckie, drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówkę oświatową na Kresach. Miasto wielu kultur, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze.  Dzisiejszy Krzemieniec liczy niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców. Wędrując uliczkami miasta, położonego wzdłuż wąskiej doliny rzeki Ikwy natrafimy na nieliczne już niestety ślady minionej epoki.

Nagroda Sacharowa dla białoruskiej opozycji. PE docenił walkę o wolność

17.09.2020 19:24
Białoruska opozycja, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, otrzyma tegoroczną nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. W sprawie porozumiały się trzy największe grupy polityczne - chadecy, socjaliści i liberałowie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.

Łukaszenka zamyka granice z Litwą i Polską. "Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą"

18.09.2020 08:17
- Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską - powiedział w czwartek Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą.