X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Rosja nie zmienia swojego wrogiego działania wobec innych państw

01.05.2021 08:01
Ogłoszenie decyzji o wycofaniu wojsk z okolic Ukrainy w żadnej mierze nie powinno być odczytywane jako wycofanie się Kremla z drogi agresji wobec innych państw - uważa Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Jak zaznacza Stanisław Żaryn w obszernym komentarzu na temat najnowszej sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski, nawet wycofanie ostatniej partii wojsk skierowanych w rejon Ukrainy nie zmienia stanu zagrożenia dla Kijowa. - Rosja wciąż prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, okupuje jej terytorium i wytwarza dodatkową presję polityczno-militarną. Rosja pozostaje krajem realnie zagrażającym innym. Drobnymi krokami powiększa swoje możliwości oddziaływania i zdolności do podejmowania wrogich wobec Zachodu aktywności - uważa Żaryn.

W jego ocenie, widać to doskonale po relacjach Rosji i Białorusi. - Kreml krok po kroku realizuje założenia związane z umocnieniem kontroli nad Mińskiem. Symbolem coraz większej presji wywieranej przez Rosję na Białoruś może być zmiana ambasadora Rosji w Mińsku. Obsadzenie na tym stanowisku Jewgienija Łukjanowa, doświadczonego przedstawiciela rosyjskiej nomenklatury, oznacza zaostrzenie kursu Kremla wobec Aleksandra Łukaszenki. Rozpoczęcie misji przez Łukjanowa oznaczać może również wzmocnienie prowadzonej z Mińska propagandy wrogiej wobec Polski - zaznaczył rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych. W przeszłości Łukjanow był zaangażowany w promowanie kremlowskiej propagandy atakującej Polskę, NATO i UE za wydarzenia podczas tzw. Majdanu na Ukrainie.

Łukaszenka podporządkowany Kremlowi 

10 marca br. Duma Państwowa pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jewgienija Łukjanowa na stanowisko ambasadora Federacji Rosyjskiej w Republice Białorusi. Decyzja ta oznacza wzmocnienie presji Moskwy na Mińsk. J. Łukjanow zastąpi na stanowisku Dmitrija Mieziencewa, dyplomatę o koncyliacyjnym nastawieniu. - Dotychczasowy ambasador Rosji  na Białorusi, realizując politykę Kremla, pozwalał Aleksandrowi Łukaszence zachować pozory niezależności, ograniczając do niezbędnego minimum konsultacje dwustronne. Wraz ze zmianą ambasadora pozycja Łukaszenki może znacząco osłabnąć, jest ona bowiem oczywistym sygnałem, że Kreml systematycznie podporządkowuje sobie Łukaszenkę, ograniczając jakiekolwiek przejawy jego niezależności - czytamy w komentarzu.

Stanisław Żaryn zaznacza, że Łukajnow to doświadczony polityk w realizowaniu polityki Kremla. - Był on jednym z najaktywniejszych promotorów rosyjskich tez oskarżających NATO  i UE o finansowanie Majdanu na Ukrainie czy też wskazujących Polskę jako państwo, na którego terytorium szkoleni byli „bojownicy Zachodu”. Wraz z objęciem przez niego funkcji agresywna wobec Polski propaganda prowadzona z Mińska może zostać wzmocniona - przyznał Stanisław Żaryn.

Białoruski resort obrony: doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej od strony Polski

30.04.2021 13:48
Śmigłowiec Mi-24 naruszył 29 kwietnia białoruską przestrzeń powietrzną od strony Polski, a następnie ją opuścił - poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Mińsku. Naruszenie granicy z Białorusią w przestrzeni powietrznej 29. kwietnia było incydentem, który nie miał charakteru działań celowych, zdarzenie było przypadkowe i krótkotrwałe - zapewniło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Zmiana dokonała się dzięki wam". Ambasador Afganistanu w specjalnym wywiadzie dziękuje Polsce

30.04.2021 15:56
- To początek nowego rozdziału - tak o rozpoczęciu wycofywania wojsk z Afganistanu mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador Afganistanu w Polsce. Tahir Kadiri, który niedawno objął placówkę w polskiej stolicy, podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch dekad w jego kraju życie ludzi znacznie się poprawiło.

BBC: strefa euro po raz drugi weszła w recesję z powodu pandemii

30.04.2021 17:24
Strefa euro ponownie weszła w recesję z powodu kolejnej rundy lockdownów związanych z pandemią; PKB eurolandu skurczył się w pierwszym kwartale 2021 roku o 0,6 proc. To drugi epizod recesji spowodowanej przez kryzys koronawirusa - pisze w piątek BBC.