Redakcja Polska

Ambasador Polski przy UE: "Członkostwo sukcesem, ale ważne są też perspektywy"

01.05.2021 20:01
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś ocenił, że 17 lat naszego członkostwa we Wspólnocie okazało się sukcesem.
Audio
  • Ambasador zwrócił uwagę także na współpracę krajów członkowskich i europejskich instytucji w czasie pandemii, w tym na Fundusz Odbudowy, który jest odpowiedzią Unii na koronakryzys. Kraje członkowskie przysyłają do Komisji Europejskiej swoje plany na wykorzystanie pieniędzy [posłuchaj]
Andrzej Sadoś
Andrzej SadośTwitter/@PLPermRepEU

Podkreślił, że ważne są też perspektywy i zadania, które Polska będzie mogła zrealizować dzięki integracji z Unią. 

W rozmowie z Polskim Radiem ambasador podkreślił, że 17 lat temu Polska zrobiła historyczny krok. "Nasza obecność, ta synergia korzyści, pozwoliła bardzo zredukować sferę ubóstwa w Polsce dzięki unijnym programom. Właściwie w każdej dziedzinie widzimy bardzo duże zmiany. Na przykład bezpieczeństwo energetyczne. W 2004 roku Polska była uzależnione od jednego monopolisty ze wschodu. Dziś, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, nasze bezpieczeństwo jest znacznie bardziej wzmocnione” - powiedział ambasador.

Dodał, że najnowsze dane o najniższym w Polsce bezrobociu z całej Unii potwierdzają jak bardzo zmieniła się Polska. "Poza tym mamy więcej możliwości, swobody wyboru miejsca realizacji naszych aspiracji zawodowych, wspólny rynek znosi bariery dla obywateli, inwestorów, przepływu usług i towarów. Dzięki unijnym programom studenci mogą studiować poza Polską” - podkreślił ambasador Polski przy Unii. 

Andrzej Sadoś wymienił też Kolegium Europejskie, prestiżowej instytucji kształcącej unijnych urzędników, jako potwierdzenie zmieniającej się Polski. Kiedyś Kolegium miało tylko siedzibę w Brugii, teraz jest także w Natolinie gdzie obecnie kształceni są urzędnicy administracji ukraińskiej. Ambasador dodał, że przed kilkoma dniami towarzyszył unijnemu komisarzowi do spraw rozszerzenia i sąsiedztwa Oliverowi Varhelyiemy podczas wizyty w Kolegium w Natolinie.

Andrzej Sadoś zastrzegł, że 17 lat członkostwa Polski w Unii to nie tylko korzyści dla samej Polski. Podkreślił, że korzyści ze współpracy rozwojowej są rozłożone, bo inwestycje są często realizowane przez konsorcja, w skład których wchodzą firmy z unijnych krajów.

Ambasador zwrócił uwagę także na współpracę krajów członkowskich i europejskich instytucji w czasie pandemii. "Udało się wynegocjować dostęp do szczepionek dla Polaków na korzystnych warunkach. To między innymi koncerny farmaceutyczne ponoszą odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne” - podkreślił Andrzej Sadoś. 

Fundusz Odbudowy po pandemii to także wspólna odpowiedź Unii na koronakryzys. Kraje członkowskie przysyłają do Komisji Europejskiej już swoje plany na wykorzystanie pieniędzy.

"W przypadku Polski będzie to oznaczało nie tylko kontynuowanie, ale bardzo dynamiczne przyspieszenie procesu modernizacji i inwestycji praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia” - dodał ambasador.

Ta unijna współpraca, jak mówił Andrzej Sadoś, daje Polsce także więcej możliwości wspierania państw w naszym najbliższym, wschodnim sąsiedztwie. Wyraził nadzieję, że za naszą wschodnią granicę już niedługo będą docierać szczepionki przeciw COVID-19. Dzięki współpracy z unijnymi instytucjami otrzymują je już kraje Bałkanów Zachodnich.

IAR/ks

17 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej

01.05.2021 09:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z tej okazji napisało na Twitterze, należy się skupić na przyszłości i rozwoju wspólnoty

"Plan odbudowy ma zmienić unijną gospodarkę; to nie tylko plan stymulacyjny"

01.05.2021 10:00
 Fundusz odbudowy nie jest tylko planem stymulacji gospodarki, ale planem jej transformacji. Państwa członkowskie ratyfikują go obecnie bardzo szybko - mówi ekspert brukselskiego think-tanku Bruegel Gregory Claeys

Premier o polsko-litewskiej drodze do nowoczesności

01.05.2021 15:15
Najbardziej poczytny litewski portal Delfi publikuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Polska i Irlandia pod koniec maja będą testować paszport covidowy

01.05.2021 15:25
Pod koniec maja Polska oraz Irlandia będą testować wraz z Komisją Europejską działanie unijnego cyfrowego, zielonego certyfikatu, który umożliwi już w te wakacje podróże – powiedział dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą przedstawiciel Komisji Europejskiej.