X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Patryk Jaki dla tygodnika "Der Spiegel": Nord Stream 2 instrumentem szantażu

21.05.2021 15:40
Jeśli projekt Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł szantażować część państw bałtyckich, a przede wszystkim Ukrainę, odcinając im gaz - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" europoseł Patryk Jaki. Polityk wyraża rozczarowanie decyzją USA o odstąpieniu od sankcji ws. gazociągu.
Audio
  • Europoseł Patryk Jaki powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel", że forsowany przez Berlin i Moskwę projekt Nord Stream 2 jest narzędziem szantażu, obciążającym stosunki polsko-niemieckie. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Europoseł Patryk Jaki
Europoseł Patryk JakiPAP/Paweł Supernak

W środę rząd USA oficjalnie ogłosił, że odstąpi od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG, obsługującej kontrowersyjny bałtycki rurociąg, i jej niemieckiego prezesa Matthiasa Warniga. W raporcie przesłanym do Kongresu USA sekretarz stanu USA Antony Blinken napisał, że odstąpienie od środków karnych jest "w narodowym interesie Stanów Zjednoczonych".

"Jestem rozczarowany" - mówi niemieckiemu tygodnikowi polityk Solidarnej Polski, komentując ten krok. Rząd USA "skrytykował agresywną politykę Rosji na Ukrainie oraz zamachy na Siergieja Skripala i Aleksieja Nawalnego. Jednak zamiast nakładać sankcje, po cichu zgadza się na budowę rurociągu" - dodaje.

Jaki: Nord Stream 2 wzmacnia Moskwę

Zdaniem europosła "Nord Stream 2 wzmacnia Moskwę" i "jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, Putin będzie mógł szantażować część państw bałtyckich, a przede wszystkim Ukrainę, odcinając im gaz". "Ten rurociąg jest niebezpiecznym narzędziem szantażu" - podkreśla Jaki.

Zdaniem polityka decyzja USA wynika z tego, że "Demokraci tradycyjnie przyjęli dość łagodny kurs wobec Rosji". "Możliwe też, że istnieje jakieś porozumienie z Moskwą, o którym jeszcze nie wiemy. A może chcieli okazać szacunek Niemcom" - mówi.

Kilka państw UE i Parlament Europejski wypowiedziały się już przeciwko rurociągowi, ale nic to nie dało. "Europa lubi rozmawiać o tym, jak niebezpieczna jest Rosja, ale zwykle nic się nie dzieje. W projekt Nord Stream 2 zaangażowane są także korporacje z kilku krajów UE" - zwraca uwagę Jaki. "(Padały) wielkie słowa o potrzebie budowania UE na zasadzie solidarności, ale potem została ona naruszona w obszarze bezpieczeństwa energetycznego (...)" - ocenia eurodeputowany, dodając, że "jest to hipokryzja".

Jaki: gazociąg wpłynął na stosunki polsko-niemieckie

Pytany, czy spór o Nord Stream 2 pogorszy stosunki polsko-niemieckie, Jaki odpowiada: "To już się stało".

"(Polska) już wkrótce uwolni się od zależności od rosyjskiego gazu. Zbudowaliśmy terminal skroplonego gazu ziemnego, a w budowie jest gazociąg Baltic Pipe z Polski do Danii. Ofiarą skandalicznej polityki Niemiec padną kraje słabsze, takie jak Ukraina. Z jednej strony Berlin opowiada się za rozszerzeniem UE na wschód, z drugiej zaś wpędza tamtejsze kraje w zależność od Rosji" - stwierdza europoseł.

Odrzuca argumentację strony niemieckiej, że NS2 to projekt czysto gospodarczy. "To zawsze była polityka" - mówi. Przekonuje, że zamiast kłaść rury między Niemcami a Rosją przez Morze Bałtyckie "można było je położyć przez kraj partnerski, jakim jest Polska". "Im więcej krajów byłoby zaangażowanych, tym trudniejsze i droższe byłoby dla Moskwy samodzielne odcięcie gazu dla Kijowa. Teraz jednak może to zrobić i nadal sprzedawać swój gaz przez Nord Stream 2" - zaznacza.

Jaki zauważa też, że na Nord Stream 2 "zarabia nawet były kanclerz Niemiec (Gerhard Schroeder - PAP)". "Ale przede wszystkim Niemcy postanowiły dać Putinowi środek szantażu. Jeśli Moskwa go użyje, Niemcy poniosą odpowiedzialność. Wszystko to stanowi poważny problem moralny dla RFN" - ocenia.


PAP/dad

Marcin Horała: decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój

21.05.2021 11:23
Decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój; przeciwko niemu przemawia bardzo duży interes Stanów Zjednoczonych - ocenił w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Parlament Ukrainy wzywa Kongres USA do sankcji na wszystkie podmioty budujące Nord Stream 2

21.05.2021 13:38
Ukraiński parlament w przegłosowanej w piątek odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG. Realizacja projektu "ostatecznie rozwiąże ręce" Rosji - oceniono.

TSUE nakazało natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

21.05.2021 14:36
Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki za skandaliczną uznał decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów. "TSUE kolejny raz samozwańczo zabrał sobie polskie uprawnienia. Za chwile się okaże, że Polacy w ogóle nie mogą się rządzić we własnym kraju" - napisał na swoim profilu społecznościowym. Do sprawy odniósł się również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.