Redakcja Polska

TSUE nakazało natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

21.05.2021 14:36
Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki za skandaliczną uznał decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów. "TSUE kolejny raz samozwańczo zabrał sobie polskie uprawnienia. Za chwile się okaże, że Polacy w ogóle nie mogą się rządzić we własnym kraju" - napisał na swoim profilu społecznościowym. Do sprawy odniósł się również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. 
Kopalnia Turów
Kopalnia Turów By Anna Uciechowska, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

W wydanym dzisiaj postanowieniu TSUE przychyliło się do lutowego wniosku Czech. Kraj ten zwrócił się do Trybunału w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych o nakazanie Polsce niezwłocznego zaprzestania wydobywania węgla brunatnego w kopalni Turów. W wydanym dzisiaj postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wniosek Czech do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku.

Jak stwierdziła, czeski wniosek spełnia dwa warunki przewidziane przez orzecznictwo Trybunału. Po pierwsze, jej zdaniem, możliwe jest, że polskie przepisy naruszają wymagania wynikające z dyrektywy środowiskowej i faktycznie nie zakładają obowiązkowego dokonania oceny wpływu rozbudowy kopalni właśnie na środowisko. Po drugie - jak argumentuje - jest bardzo prawdopodobne, że dalsze wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim. Właśnie rzekomy ubytek wody był przyczyną złożonej w ubiegłym roku skargi przeciwko Polsce.

Ponadto zdaniem Rosario Silva de Lapuerta Polska nie wykazała w wystarczający sposób, że zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów wiązałoby się z rzeczywistym zagrożeniem jej bezpieczeństwa energetycznego, a likwidacja miejsc pracy w kopalni Turów nie stanowi - jak to ujęła - niedwracalnej" szkody finansowej dla jej pracowników.

Politycy Zjednoczonej Prawicy reagują

"To teraz jeszcze niech TSUE wyłączy nam Bełchatów i Opole, nie mamy jeszcze atomu, więc zostanie tylko NS2 [Nord Stream2]. Ciekawe kiedy szerokie polskie elity się obudzą i zauważą, że to już dawno nie jest spór, czy jesteś za, czy przeciw UE - tylko dyskusja o czymś znacznie ważniejszym" - skomentował decyzję Patryk Jaki.

"Ideologia przesłania myślenie" - tak z kolei wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk skomentował decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE . "Tymczasowe wstrzymanie wydobycia, tj do czasu wydania wyroku. Jak długo? Rok? Półtorej? Nie nakazał zamknięcia? To czym ma się kopalnia zajmować? Co z górnikami? Ideologia przesłania myślenie. Po prostu." - napisał wiceszef MSZ.

IAR/PAP/dad

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskała dokumenty bezpieki

21.05.2021 12:59
Kolejne dokumenty bezpieki odzyskane przez ABW i IPN. Kilka dni temu w wyniku wspólnych działań prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach odzyskano dokumenty, wytworzone w latach 1975 - 1990 przez organy bezpieczeństwa państwa.

We Lwowie część ulicy nazwano imieniem św. Jana Pawła II

21.05.2021 13:27
Deputowani Lwowskiej Rady Miejskiej przegłosowali, aby część ulicy Hutoriwka - od prospektu Czerwonej Kałyny do ulicy Stryjskiej - przemianowano na aleję świętego Jana Pawła II. Natomiast plac w pobliżu Parku Stryjskiego nazwano placem św. Sofii - Mądrości Bożej.

Parlament Ukrainy wzywa Kongres USA do sankcji na wszystkie podmioty budujące Nord Stream 2

21.05.2021 13:38
Ukraiński parlament w przegłosowanej w piątek odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG. Realizacja projektu "ostatecznie rozwiąże ręce" Rosji - oceniono.