X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Afganistan chce większej współpracy z Polską

11.06.2021 15:58
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab powiedział Polskiemu Radiu, że jego kraj chce zwiększyć dotychczasową współpracę z Polską. Polityk w Warszawie spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Były to pierwsze tego typu polsko-afgańskie konsultacje od 30 lat.
Polsko-afgańskie konsultacje
Polsko-afgańskie konsultacje fot. Łucja Sucharska / MSZ

Za trzy miesiące wojska NATO, w tym Amerykanie i Polacy ostatecznie opuszczą Afganistan po 20 latach obecności. Afgańskie władze chcą wówczas rozpocząć nowy etap współpracy z krajami takimi jak Polska.

Wiceszef afgańskiej dyplomacji Mirwais Nab mówił Polskiemu Radiu, że najważniejsza miałaby być współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi o finansowe wspieranie miejscowego wojska i policji, ale także o walkę z nielegalną migracją z Afganistanu. - Rozumiemy, jak ta sprawa jest odbierana przez opinię publiczną w Polsce i chcemy zatrzymać nielegalną migrację czy przemyt ludzi, ale także pranie brudnych pieniędzy - powiedział minister.

Równocześnie w krajach Zachodu rosną obawy o to, czy po wyjściu wojsk NATO talibowie nie będą chcieli obalić rządu w Kabulu. Od kilku tygodni w całym kraju dochodzi do coraz cięższych walk z rebeliantów z siłami rządowymi.

Wiceminister Mirwais Nab twierdzi, że talibowie nie będą w stanie przejąć władzy. - Jesteśmy gotowi na rozmowy pokojowe, ale jeśli talibowie wybierają wojnę, to nasze siły są gotowe, by bronić kraju. Każdego dnia w większości naszych prowincji toczą się walki, co pokazuje, że talibom zależy na prowadzeniu wojny, a nie na rozmowach pokojowych - dodał wiceszef afgańskiego MSZ w rozmowie z Polskim Radiem.

Misja NATO w Afganistanie trwała dwie dekady. W jej szczytowym momencie liczyła nawet 100 tysięcy obcych wojsk, w tym głównie Amerykanów. Przez Afganistan przewinęło się też 30 tysięcy polskich żołnierzy. Zginęło 44 z nich.

IAR/dad

Szymon Szynkowski vel Sęk: nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2

11.06.2021 13:10
Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.

Skandaliczna wypowiedź niemieckiego posła ws. paktu Ribbentrop-Mołotow. Interweniuje MSZ

11.06.2021 14:36
"Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom" - napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w reakcji na wystąpienie posła AfD Alexandra Gaulanda na temat paktu Ribbentropp-Mołotow, dodając, że wypowiedź "zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Bundestagu". Zareagowała również Ambasada RP w Berlinie.