Polskie Radio
Section05
AfD

Demonstracje w całym kraju. Niemcy manifestują przeciw AfD

Około stu tysięcy Niemców wyszło w sobotę na ulice w całym kraju, żeby protestować przeciwko nienawiści do obcokrajowców. Mija miesiąc od początku ulicznych demonstracji wywołanych spotkaniem w Poczdamie, gdzie członkowie ekstremistycznej AfD rozmawiali o odsyłaniu obcych z Niemiec. O szczegółach Adam Górczewski, korespondent Polskiego Radia w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy AfD protest Adam Górczewski

Niemcy: kolejny zły sondaż dla kanclerza Scholza. Koalicja notuje spadki, AfD drugą siłą

Partie koalicyjne (SPD, Zieloni i FDP) nadal osiągają niskie wyniki w sondażach. Drugą co do wielkości siłą pozostaje prawicowa AfD. Z najnowszego sondażu wyborczego wynika również, że duże szanse na powodzenie w wyborach do Bundestagu ma powstały niedawno lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht - poinformował portal dziennika "Tagesspiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy AfD SPD polityka sondaż Olaf Scholz

Delegalizacja AfD? Kłopoty niemieckiej demokracji

Za Odrą przybywa głosów domagających się delegalizacji partii Alternatywa dla Niemiec. Dyskusję na ten temat ożywiły informacje o tajnym spotkaniu w Poczdamie, gdzie politycy AfD mieli omawiać plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec. Oni sami twierdzą, że stali się ofiarami kolejnej "medialnej nagonki". W audycji "Geopolis" rozmawiali Antoni Opaliński i Olga Doleśniak-Harczuk.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Olaf Scholz Niemcy AfD

Tajne zebranie polityków AfD, neonazistów i przedsiębiorców. Mieli omawiać plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec

Politycy AfD, neonaziści i przedsiębiorcy spotkali się w listopadzie 2023 r. na tajnym zebraniu w Poczdamie. Mieli omawiać plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec, ujawnił w środę portal Correctiv. Informacje o spotkaniu wywołały oburzenie w Niemczech. W czwartek do sprawy odniósł się kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy polityka Europa AfD

AfD rośnie w siłę. Niemiecki politolog: partia nie jest już wyłącznie wschodnim zjawiskiem

Ugrupowanie AfD rośnie w siłę i przestało być jedynie wschodnioniemieckim zjawiskiem - powiedział boński politolog Volker Kronenberg. Według niego partia ta "wyleczyła się z popadania w skrajności" i skutecznie opisuje problemy ważne dla całego społeczeństwa. W zeszłą niedzielę Alternatywa dla Niemiec po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii zdobyła w zachodnich landach miejsca na podium. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Saksonia Branderburgia AfD SPD CDU

Niemieccy Żydzi obawiają się dużego poparcia dla partii AfD. " Jest w dużej mierze nacjonalistyczna, rasistowska"

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej partii AfD. Gdyby kiedykolwiek miała ona dojść do władzy "należałoby poważnie zastanowić się, czy życie żydowskie w Niemczech jest nadal możliwe" - oznajmił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy AfD polityka Żydzi ŚWIAT Europa

Szokujące słowa liderki AfD. Hitlerowskie Niemcy nazwała "własnym krajem"

Liderka AfD Alice Weidel w jednej z rozmów z mediami przyznała, że nie chce świętować 9 maja, ponieważ jest to data, w której jej kraj - Niemcy, doznał porażki. Niemieckie elity ruszył z masowym potępieniem Weidel, za to, że w przypływie chwilowej szczerości wyjawiła przeszłość, którą tak skrupulatnie starają się od lat zacierać. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy AfD II wojna światowa hitler