Polskie Radio
Section05
Bundestag

Rozmowy koalicyjne w Niemczech. Na świeczniku temat ograniczenia prędkości na autostradach

Sprawa ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach coraz częściej pojawia się na łamach mediów – ostatnio głównie za sprawą polityków i trwających rozmów koalicyjnych. Jak pisze tygodnik "Focus" zwolennicy ograniczenia z SPD, Zieloni i lewica opierają się na argumencie bezpieczeństwa, a przeciwnicy, liberałowie i konserwatyści podkreślają konieczność obrony "indywidualnej wolności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka koalicja wybory Bundestag drogi samochód kierowca bezpieczeństwo na drodze

Rybińska o nowym rządzie w Niemczech: nie spodziewam się propolskiej zmiany

- Podkreślam, że tylko Armin Laschet (szef CDU - red.) przyjechał do Polski w czasie kampanii wyborczej, pozostali kandydaci o Polsce nie mówili, nie pojawiała się w ich programach. W związku z tym nie wiemy jaką politykę nowa koalicja w Niemczech będzie prowadziła  - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy stosunki polsko-niemieckie Bundestag ŚWIAT Europa SDP

Nord Stream 2 – instrument polityczny w rękach Rosji

Jak mające miejsce 26 września wybory do Bundestagu wpłyną na stosunki między Warszawą a Berlinem? Jakie mogą być konsekwencje uruchomienia Nord-Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w "Klubie Trójki" wraz z ekspertem ds. relacji polsko-niemieckich prof. Bogdanem Musiałem, dr. Szymonem Kardasiem z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Mariuszem Marszałkowskim, analitykiem ds. energetyki.
Zobacz więcej na temat:  Michalina Szymborska Trójka społeczeństwo Bundestag Niemcy Angela Merkel Nord Stream 2 Europa

"Wszystko rozbiło się o personalia". Olga Doleśniak-Harczuk o wyborach w Niemczech

- Lider FDP Christian Lindner jest ulubieńcem mediów niemieckich. Stawia się go w kontrze do szefowej Zielonych Annaleny Baerbock, która okazała się zbyt monotonna. Armin Laschet z CDU okazał się zaś zbyt nerwowy i agresywny, choć ma wizerunek pogodnego wujka. Scholz Olaf z SPD wygrał ten wyścig jako najmniejsze zło - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka "Nowego Państwa".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wybory w Niemczech Bundestag

"Nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa". "Die Zeit" o liczbie kobiet w nowym parlamencie

W nowym parlamencie Niemiec zasiądzie 735 deputowanych, czyli o 26 więcej niż w poprzednim. 30 proc. z nich ma poniżej 40 lat (wobec 15 proc. w poprzednim), a 34 proc. wybranych to kobiety. "Jeśli chodzi o udział kobiet, Bundestag nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa" - pisze tygodnik "Die Zeit".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Bundestag wybory w Niemczech

SONDAŻ Olaf Scholz z poparciem większości. Nowy sondaż w wyborach na kanclerza Niemiec

Z przeprowadzonego na zlecenie tygodnika "Spiegel" sondażu po wyborach do Bundestagu wynika, że dwie trzecie Niemców chciałoby, żeby to Olaf Scholz, a nie Armin Laschet został kanclerzem. Większość ankietowanych uważa także, że chadecja CDU/CSU powinna przejść do opozycji, zamiast tworzyć rząd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka wybory w Niemczech wybory wybory parlamentarne Bundestag sondaż

Jak będzie wyglądała koalicja rządowa w Niemczech? Prasa analizuje możliwe scenariusze

Wybory w Niemczech, według wstępnych wyników, wygrała SPD zdobywając 25,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła CDU/CSU z 24,1 proc. Kolejne pozycje należą do Zielonych (14,8 proc.), FDP (11,5 proc.) i AfD (10,3 proc.). To właśnie mniejsze partie są teraz w centrum uwagi, ponieważ mają bardzo ważny głos dotyczący przyszłej koalicji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech koalicja media polityka Bundestag Niemcy ŚWIAT Europa

"Merkel musi się liczyć z tym, że z polityki jeszcze nie odejdzie". Dr Bonikowska o wyborach w Niemczech

- Wyłonienie rządu nie będzie proste. To może potrwać kilka miesięcy. Angela Merkel musi się liczyć z tym, że będzie jeszcze w polityce przez jakiś czas - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka wybory w Niemczech wybory wybory parlamentarne Bundestag Polskie Radio 24

Wybory w Niemczech. Prof. Madajczyk: Laschet walczy o polityczne przeżycie

- Armin Laschet walczy o polityczne przeżycie. (...) Jeżeli nie uda mu się stworzyć, tego, co nazywane jest "Jamajką", czyli koalicji z Zielonymi i FDP, to wtedy zapłaci cenę, jaką będzie całkowita marginalizacja - powiedział w audycji "Świat w powiększeniu" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka wybory wybory parlamentarne Bundestag wybory w Niemczech Polskie Radio 24

Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"

- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rola zarówno FDP, jak i Zielonych będzie kluczowa w utworzeniu rządu - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka wybory wybory parlamentarne Bundestag

"Musimy przezwyciężyć antagonizmy między nurtami politycznymi". Kandydat chadecji zaprasza do koalicji Zielonych i FDP

Po posiedzeniu prezydium CDU w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP. Jego zdaniem żadna partia nie otrzymała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wyraźnego mandatu do rządzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Unia Europejska polityka wybory w Niemczech Bundestag SPD CDU Chadecja AfD

TYLKO U NAS Jan Mosiński o wynikach wyborów w Niemczech: obawiam się rozszerzenia neomarksistowskiego genderyzmu

Zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Niemczech została SPD, która uzyskała 25,7 proc. Nowym kanclerzem prawdopodobnie zostanie przedstawiciel tej partii Olaf Scholz. - Gdyby tak się stało, będziemy mieli do czynienia z mocnym zideologizowaniem sposobu prowadzenia polityki Niemiec - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jan Mosiński, który obawia się, że może przełożyć się to również na zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory Bundestag wybory w Niemczech ŚWIAT Europa