Polskie Radio
Section05
Bundestag

"To długie rozmowy - czasem godzina, czasem półtorej". Scholz przyznał, że ma regularny kontakt z Putinem

We wtorek w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post" kanclerz Olaf Scholz przyznał, że "prowadzi regularne rozmowy z Putinem", podczas których wciąż "utrzymują się rażące różnice zdań". - Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie - zaznaczył. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Władimir Putin Unia Europejska Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Bundestag wojna 2023 Niemcy Rosja

Rosyjscy oligarchowie mają się dobrze w Niemczech. "Przepisy są nieskutecznym straszakiem"

Jak podaje portal RTL, "Niemcy są jednym z krajów, gdzie związani z Kremlem oligarchowie posiadają znaczące aktywa". Dodano, że środki te powinny być rejestrowane i zamrażane zgodnie z sankcjami UE, jednak w rzeczywistości dzieje się tak tylko w nielicznych przypadkach. "Egzekwowanie sankcji wobec rosyjskich oligarchów i instytucji postępuje w Niemczech powoli" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa GOSPODARKA sankcje Ukraina Niemcy Bundestag

"Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo". Apel szefa dyplomacji Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany Hołodomor, czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niemcy II wojna światowa Rosja hołodomor Wielki Głód ludobójstwo Bundestag

Starcie w Bundestagu ws. broni dla Ukrainy. "Ciężki błąd, podział Europy"

Niemiecka opozycja z CDU/CSU wezwała w parlamencie Olafa Scholza do militarnego wsparcia Ukrainy czołgami Leopard i inną ciężką bronią, a działania kanclerza i rządu w tej kwestii nazwała ciężkim błędem, który prowadzi do głębokiego podziału w Europie. Doszło do ostrej polemiki z rządzącym SPD, a stanowisko zajęły też AfD i Lewica.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Bundestag

Bundestag przeciw przekazaniu transporterów Ukrainie. Gen. Komornicki: co z jednością NATO, jeśli tu jej brak?

Jak przychodzi co do czego Niemcy są z Rosją, bo nie są z Ukrainą - napisał na Twitterze  generał Leon Komornicki. Tak odniósł się do informacji z Bundestagu niemieckiego w którym to posłowie koalicji rządzącej zagłosowali przeciwko wysłaniu na Ukrainę 200 transporterów Fuchs. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przed głosowaniem ostrzegała przed "plądrowaniem" Bundeswehry. 
Zobacz więcej na temat:  Bundestag wojna 2022 Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni Niemcy

Kryzys energetyczny w Niemczech. "Berlin dąży do obejścia sankcji"

- Berlin dąży do nagięcia porządku, który został mozolnie wypracowany przez wiele państw - oceniła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i miesięcznika "Nowe Państwo". Odniosła się tym samym do kryzysu energetycznego w Niemczech i prośby ministra gospodarki Roberta Habecka o to, aby Kanada "pomogła" Berlinowi w uruchomieniu Nord Stream 1.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Antoni Opaliński energetyka Niemcy Bundestag GOSPODARKA

Niemcy: parlament zdecyduje, czy powołać komisję śledczą po antysemickim zdarzeniu na wystawie

Skandal, który wybuchł w połowie czerwca w związku z wystawą "Documenta" w Kassel, może zakończyć się powołaniem komisji śledczej. Wniosek w tej sprawie złożyła już grupa parlamentarna Unii (CDU/CSU), w czwartek w Bundestagu odbędzie się debata na ten temat – informuje portal dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy antysemityzm Europa SZTUKA KULTURA Bundestag CDU

Scholz składa Ukrainie kolejne obietnice. Realne wsparcie czy znowu puste słowa?

W trakcie debaty budżetowej w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz poinformował o planie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej i obiecał dalsze dostawy broni. Przekonywał, że Niemcy pomagają Ukrainie finansowo i gospodarczo. Scholza za niejasne stanowisko ws. wojny i brak dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy ostro krytykował lider opozycji Friedrich Merz (CDU).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Olaf Scholz Bundestag wojna na Ukrainie wojna 2022