Polskie Radio
Section05
Bundestag

Planowali atak na Bundestag. Książę na ławie oskarżonych

We Frankfurcie nad Menem ruszył proces grupy prawicowych ekstremistów, którzy planowali zamach stanu w Niemczech. Na ławie oskarżonych znalazł się m.in. Henryk Trzynasty Książę Reuß, który miał stanąć na czele władzy po przewrocie. Rozbita w grudniu 2022 roku grupa planowała obalić demokratyczne władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Bundestag zamach stanu służby i bezpieczeństwo Adam Górczewski sąd sądownictwo Frankfurt nad Menem

Ciężkie starcia na Ukrainie. Prof. Krzysztof Kubiak: Ukraińcy są wyczerpani demograficznie i sprzętowo

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu zaledwie jednej doby doszło do blisko 100 starć bojowych z rosyjskim wojskiem. Najcięższe walki niezmiennie obejmują okolice Awdijiwki. Tymczasem Bundestag odrzucił wniosek w sprawie przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Niemcy Bundestag

Afera wokół Bundestagu. W tle miliony euro. Chodzi o ściąganie nielegalnych migrantów

Pojawiły się doniesienia medialne o poważnych oskarżeniach pod adresem wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt. Sprawa dotyczy fundacji partnera polityk Zielonych, która otrzymała miliony euro na wyławianie nielegalnych migrantów na Morzu Śródziemnym i ściąganie ich do europejskich portów, co ujawniła frakcja parlamentarna CDU/CSU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Bundestag CDU

Niemiecki rząd chroni informatorów. "Welt": zachęca obywateli do donoszenia

Ustawa o ochronie informatorów, zwanych też sygnalistami, przygotowana przez obecny niemiecki rząd, nakłada na firmy obowiązek tworzenia punktów zgłaszania przestępstw. Informatorom wolno zachować anonimowość, a fałszywe zgłoszenia - pozostaną bezkarne. "Państwo niemieckie w coraz większym stopniu zachęca swoich obywateli do donoszenia na innych" - twierdzi dziennik "Welt" i podkreśla, że "w czasach nazizmu także wiele postępowań było wynikiem zgłoszeń obywateli".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Bundestag policja przestępczość

Niemcy znów będą przeciwko członkostwu Ukrainy w NATO? "Przed szczytem w Wilnie też mają zastrzeżenia"

Ukraiński minister spraw zagranicznych ostrzegł niedawno niemiecki rząd, by nie powtarzał błędu byłej kanclerz Angeli Merkel i nie utrudniał przyjęcia jego kraju do NATO. "Według brukselskich dyplomatów USA i Niemcy mają zastrzeżenia co do szybkiego przyjęcia Ukrainy do sojuszu wojskowego"- napisał portal tygodnika "Spiegel". Opozycja naciska na rząd i przypomina długie zwlekanie w kwestii dostaw broni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie broń wojna 2023 Niemcy Bundestag NATO