X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Berlin może wywiesić białą flagę". Donald Trump dosadnie o porozumieniu ws. Nord Stream 2

27.07.2021 10:50
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wiecu w Phoenix przypomniał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Stream 2. Trump podkreślał, że niemiecka kanclerz wspierając realizację kontrowersyjnego projektu "zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może "wywiesić białą flagę", bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.
Donald Trump
Donald Trumpmccv / Shutterstock.com

Były prezydent przypomniał również kwestię, która wielokrotnie wracała podczas pełnienia przez niego urzędu. Chodzi o sytuację, w której USA ponoszą koszty ochrony m.in. Niemiec przed Moskwą, a tymczasem RFN zamierza „płacić Rosji miliardy dolarów za surowce”.

Donald Trump zwrócił również uwagę, że za czasów jego prezydentury wprowadzono szereg sankcji, które poważnie utrudniły budowę Nord Stream 2. Niestety Joe Biden, który w trakcie wyborów m.in. zarzucał Trumpowi prorosyjskość, postanowił dać projektowi zielone światło. Stało się tak pomimo faktu, że zarówno władze USA, jak i Ukrainy, Polski, Węgier, Mołdawii, Rumunii, Czech, Słowacji, Łotwy, Litwy czy Estonii, uważają Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy .

Niedawno zawarte przez USA i Niemcy porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 przewiduje, że Niemcy mają wykorzystać wszelkie możliwe środki nacisku, by doprowadzić do przedłużenia - na okres do 10 lat - wygasającej w 2024 umowy Ukrainy z Rosją o tranzycie gazu. Według szacunków w ramach obecnej umowy Ukraina otrzymuje z tytułu opłat tranzytowych 1,5-3 mld dolarów rocznie.

Niemiecka europosłanka: RFN i USA zostawiły Ukrainę na pastwę losu

- Niestety, umowa ta będzie miała negatywne konsekwencje dla Ukrainy. Zarówno w sferze finansowej, gospodarczej, politycznej, jak i bezpieczeństwa. Deal zawiera tylko mgliste obietnice i brakuje mu precyzyjnych zobowiązań. To zdecydowanie za mało, by zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo finansowe, jak miało to miejsce w przypadku rzeczywistego tranzytu gazu. Podzielam stanowisko moich ukraińskich kolegów, którzy czują, że zostali zostawieni przez USA i Niemcy na pastwę losu. Skojarzenie z Memorandum budapeszteńskim z 1994 roku jest oczywiste, ponieważ zawarte w nim gwarancje bezpieczeństwa nie zostały wypełnione w 2014 roku - podkreśla z kolei europosłanka Zielonych Viola von Cramon, należąca do czołówki niemieckich ekspertów zajmujących się Rosją i innymi krajami posowieckimi.

Memorandum budapeszteńskie jest porozumieniem międzynarodowym podpisanym w grudniu 1994 roku, na mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej. W zamian Kijów przekazał strategiczną broń nuklearną Moskwie i przystąpił do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

"Oczywiście to dwustronne porozumienie między USA i Niemcami wysyła również bardzo negatywny sygnał do narodu ukraińskiego i pozwala siłom prorosyjskim wzmacniać nastroje antyzachodnie. Środowiska te od dawna kreują obraz UE i USA jako nierzetelnych partnerów dla Ukrainy, a rosyjska propaganda, w swoich mediach, podsyca resentymenty skierowane przeciwko Zachodowi. Dzięki tej umowie ma ona jeszcze jeden argument na poparcie swojego stanowiska" - ubolewa von Cramon.


Energetyka24.com/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Donald Trump

Instytut Pileckiego odkrył prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia

27.07.2021 08:44
Instytut Pileckiego ustalił prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia, polskiego dyplomaty, lidera tzw. Grupy Ładosia, która ratowała Żydów, wydając im fałszywe paszporty krajów latynoamerykańskich. Odnaleziona we Lwowie metryka wskazuje na 27 lipca 1891 roku. Dotychczas błędnie podawano datę 27 grudnia.

Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej

27.07.2021 09:52
Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej; deklarują, że 88 proc. pracowników wróci do pracy stacjonarnej, a 9 proc. otrzyma propozycję pracy w modelu hybrydowym - wynika z raportu ManpowerGroup. Firmy tłumaczą to obawami o samopoczucie pracowników i jakość współpracy.