Redakcja Polska

Chiny krytykują Stany Zjednoczone, Australię i Wielką Brytanię za pakt bezpieczeństwa

18.09.2021 12:18
Pakt AUKUS przewiduje bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów, pakt jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.
Audio
  • Chiny krytykują w Stany Zjednoczone, Australię i Wielką Brytanię za pakt bezpieczeństwa [posłuchaj]
Spotkanie przedstawicieli USA i Chin na Alasce
Spotkanie przedstawicieli USA i Chin na Alasce PAP/EPA/LIU JIE/XINHUA

Chiny krytykują strategiczny pakt bezpieczeństwa, utworzony w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię. Pakt AUKUS przewiduje bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów, pakt jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie. 

Jednym z pierwszych kroków, jakie zostaną podjęte w ramach paktu, będzie udostępnienie przez USA Australii technologii, umożliwiającej produkcję okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

To zagraża stabilizacji w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku - ostrzegł rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian: "Współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią dotycząca okrętów podwodnych bardzo szkodzi pokojowi i stabilizacji w regionie, eskaluje wyścig zbrojeń i osłabia międzynarodowe starania o denuklearyzację. Przekazanie przez Amerykanów i Brytyjczyków Australii technologii dotyczących atomowych okrętów podwodnych ponownie udowadnia, że kraje te używają eksportu broni nuklearnej jako narzędzia w geopolitycznej grze i stosują podwójną moralność - co jest wysoce nieodpowiedzialne." 

Nie tylko Chiny są niezadowolone z trójstronnego paktu AUKUS. Francja wezwała wczoraj swoich ambasadorów w Stanach Zjednoczonych i Australii na konsultacje. Wcześniej francuskie władze nazwały działania Australii i Stanów Zjednoczonych "zdradą" i "ciosem w plecy", a francuska klasa polityczna domagała się stanowczej reakcji Pałacu Elizejskiego.

Zawierając pakt, australijskie władze zerwały umowę dotyczącą kupna francuskich okrętów podwodnych na rzecz firm amerykańskich i brytyjskich.

IAR/ks

Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2

18.09.2021 08:44
Budowa rurociągu została zakończona, ale potrzebna jest certyfikacja, by gaz mógł nim popłynąć. Zgodnie z procedurami, najpierw będzie to decyzja niemieckiego regulatora, która później musi być zatwierdzona przez Komisję Europejską.

W Berlinie ruszył V Kongres Młodej Polonii

18.09.2021 12:25
Wydarzenie gromadzi ponad stu uczestników, głównie przedstawicieli organizacji polonijnych, ale też niemieckich polityków i ekspertów.

Debata o bilansie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

18.09.2021 14:17
Eksperci uczestniczący kongresie Polska Wielki Projekt są zgodni co do tego, że Polska powinna wymagać równego traktowania w Unii Europejskiej.