Redakcja Polska

W Berlinie ruszył V Kongres Młodej Polonii

18.09.2021 12:25
Wydarzenie gromadzi ponad stu uczestników, głównie przedstawicieli organizacji polonijnych, ale też niemieckich polityków i ekspertów.
Beriln
Berilndronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Jednym z impulsów do podjęcia dyskusji jest 30. rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Wśród najczęściej poruszanych wątków znalazły się problemy z nauką języka polskiego w niemieckich szkołach, a także zasady regulujące uznawanie wykształcenia zdobytego na polskich uczelniach, które w Niemczech nastręczają wciąż mnóstwo trudności.

Wśród tematów pojawią się także wprowadzane w Niemczech restrykcje pandemiczne, dyskryminujące wielu Polaków, mieszkających w regionie transgranicznym.

Inicjatorem Kongresu Młodej Polonii jest Konwent Organizacji Polskich z siedzibą w nadreńskim Akwizgranie.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet podkreślił, że jego land ma szczególny stosunek do Polaków.

"Mamy znakomity traktat, a jeśli chadecja zwycięży w wyborach, to na pewno tchniemy w niego więcej życia" - obiecał szef CDU.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Polonia Berlin Niemcy

"Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia na biznes i kreatywność

17.09.2021 21:00
Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.

W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

17.09.2021 17:58
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę sformowania Armii gen. Władysława Andersa

18.09.2021 09:28
Powstanie Armii Polskiej było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich.

Debata o bilansie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

18.09.2021 14:17
Eksperci uczestniczący kongresie Polska Wielki Projekt są zgodni co do tego, że Polska powinna wymagać równego traktowania w Unii Europejskiej.