Redakcja Polska

Para prezydencka złoży wizytę w Katarze

03.12.2021 11:33
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą w sobotę i niedzielę wizytę w Katarze. - Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie LNG i ta rola będzie wzrastać - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Para prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda
Para prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej DudaTwitter/KPRP

- Jutro zaczyna się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze, który jest jednym z największych producentów i eksporterów LNG – gazu, na który Polska postawiła budując gazoport w Świnoujściu i rozbudowując system gazoportów i przesyłu gazu – mówił dziennikarzom Kumoch.

- Wizyta jest szczególnie ważna wobec tego, co się dzieje na rynkach: wzrostu ceny surowca oraz szantażów gazowych, które się odbywają niedaleko naszych granic. Niedawno ofiarą takiego szantażu padała Mołdawia; liczymy się z tym, że prędzej czy później ofiarą może paść Ukraina. Polska bardzo mocno dąży do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo surowców sobie – to bezpieczeństwo jest zapewnione – ale również swoim partnerom i w ten sposób uniemożliwić ich terroryzowanie - podkreślił Kumoch.

Spotkanie z emirem i premierem

Przekazał, że podczas wizyty prezydent spotka się z emirem Kataru, a także premierem tego kraju. Andrzej Duda weźmie również udział w polsko-katarskim okrągłym stole biznesowym. Kumoch poinformował, że w czasie rozmów poruszane będą nie tylko kwestie LNG, ale również ewentualne inwestycje katarskie w poszukiwanie alternatywnych źródeł energii.

Szef BPM przypomniał, że przed wizytą prezydent spotkał się z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, prezesami spółek Skarbu Państwa, które są odpowiedzialne za surowce energetyczne, a także z ekspertami w tej dziedzinie. - Pan prezydent przykłada do tej wizyty bardzo dużą wagę, ponieważ uważa, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest jednym z najistotniejszych zagadnień - oświadczył minister.

- Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie surowca i ta rola będzie wzrastać. Spodziewamy się również rozwoju stosunków handlowych w innych dziedzinach - podkreślił minister.

Zapowiedział, że podczas wizyty prezydent będzie omawiał także sytuację na polsko-białoruskiej granicy. "Sam byłem w Katarze z wizytą przygotowawczą. Przekazałem naszą wdzięczność i pewne uznanie dla strony katarskiej, że pomimo posiadania dużego lotniska, dużych linii lotniczych, Katar nie brał w żaden sposób udziału w operacji przemytu migrantów - wskazywał Kumoch.

- Natomiast ze strony katarskiej jest pełne zrozumienie dla naszego stanowiska. Bardzo jasno wybrzmiało w czasie rozmów, że ludzie z Bliskiego Wschodu są wykorzystywani przez reżim Alaksandra Łukaszenki, który naraża ich życie i zdrowie, a nasza postawa utrudnia oszukiwanie ludzi na Bliskim Wschodzie i transportowanie ich na Białoruś, gdzie są cynicznie i brutalnie przez reżim oszukiwani - dodał.


IAR/PAP/dad

Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza

02.12.2021 15:26
Archiwum IPN poinformowało w czwartek, że poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza. Fotografia przedstawia dwoje młodych ludzi na tle zniszczonej Warszawy.

Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za kryzys migracyjny

02.12.2021 15:43
Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy na Wspólnotę z wykorzystaniem migrantów - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W środę zielone światło dali ambasadorowie państw członkowskich. Restrykcje wejdą w życie po publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co ma nastąpić jeszcze w czwartek i wtedy okaże się, kto dokładnie został wpisany na czarną listę.

Będą kolejne sankcje dla Białorusi? Wiceszef MSZ: lobbujemy, by UE reagowała zdecydowanie

03.12.2021 09:21
Kolejny pakiet sankcji Białorusi to będzie decyzja państw członkowskich, natomiast Polska lobbuje za tym, żeby UE reagowała solidarnie i w sposób zdecydowany; sankcje nie mogą być wymierzone w obywateli białoruskich, tylko w reżim - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.