Redakcja Polska

Kiedy do Polski przyleci nowy ambasador USA Mark Brzezinski? Znamy termin

19.01.2022 15:30
W piątek do Polski przylatuje nowy ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski - poinformowały Polskie Radio źródła dyplomatyczne. Mark Brzezinski zastąpi Georgette Mosbacher, która zrezygnowała ze stanowiska 20 stycznia minionego roku. 
Mark Brzezinski został zatwierdzony jako ambasador USA 18 grudnia
Mark Brzezinski został zatwierdzony jako ambasador USA 18 grudniaPAP/Maciej Kulczyński

Obecnie amerykańską placówką w Warszawie kieruje chargé d’affaires Bix Aliu. Poprzednia ambasador Georgette Mosbacher, nominatka prezydenta Donalda Trumpa, zrezygnowała ze stanowiska w dniu, w którym urząd prezydenta USA objął Joe Biden.

Nominacja Marka Brzezinskiego na ambasadora w Warszawie została zatwierdzona 18 grudnia w amerykańskim Senacie przez aklamację. Mark Brzezinski jest synem byłego doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezińskiego. Dziadkiem nowego ambasadora był polski przedwojenny dyplomata Tadeusz Brzeziński.

W administracji prezydenta Billa Clintona Mark Brzezinski pełnił funkcję dyrektora w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialnego za sprawy Rosji, Eurazji i Bałkanów. W kampanii prezydenckiej Baracka Obamy był doradcą ds. polityki zagranicznej. W latach 2011-2015 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

Priorytety nowego ambasadora

Podczas przesłuchań w Senacie zapewnił, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Polską oraz rozwijania inicjatywy Trójmorza. Dodał też, że będzie uważnie przyglądał się kwestii wolności mediów w Polsce.

Mark Brzezinski mówił, że dobrze zna Polskę i przypomniał swego zmarłego ojca Zbigniewa Brzezińskiego. - W naszej rodzinie słowa "Niech żyje Polska" i "Jeszcze Polska nie zginęła" miały swoje znaczenie: wspólne wartości i gotowość ich obrony - zaznaczył.

Nazwał Polskę lojalnym sojusznikiem. Zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej i ekonomicznej w regionie poprzez Inicjatywę Trójmorza, a także działał wspólnie z polskimi władzami na rzecz Ukrainy oraz demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego.

Podczas przesłuchań republikański senator Ted Cruz ostro skrytykował działania administracji Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2. Mark Brzeziński oświadczył, że od dawna jest przeciwny Nord Stream. Zapewnił, że będzie współpracować z Polską, by przeciwstawić się szkodliwym działaniom Rosji.

Nadzieje polskich władz i dyplomatów

- Mam nadzieję, że będzie dobra współpraca z panem ambasadorem. Pochodzi z polskiej rodziny; ja osobiście liczę na propolską wrażliwość pana ambasadora - mówił w grudniu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia Mark Brzezinski spotkał się w Waszyngtonie z polskim ambasadorem w USA Markiem Magierowskim. - Jesteśmy obaj głęboko oddani dla wzmocnienia więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi - zadeklarował Marek Magierowski.


IAR/PR24/dad

Mateusz Morawiecki: państwa Zachodu wspólnie wypracowują odpowiedź na różne scenariusze działań Rosji

19.01.2022 13:20
Państwa Zachodu wspólnie wypracowują odpowiedź na różne scenariusze działań Rosji; ważne, aby w rozmowach z Kremlem mówić jednym głosem, to już ma miejsce, Łotwa i Polska wniosły w to bardzo duży wkład - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Łotwa wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę

19.01.2022 14:28
Łotwa planuje wysłać na Ukrainę sprzęt wojskowy - oświadczył szef łotewskiego resortu obrony Artis Pabriks. Tymczasem Wilno ocenia, że rosyjskie wojska na Białorusi stanowią jeszcze większe zagrożenie dla Litwy.

Zełenski po spotkaniu z Blinkenem: nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

19.01.2022 15:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po środowym spotkaniu w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oświadczył, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między państwami. Wyraził przekonanie, że nie będzie "decyzji o Ukrainie bez Ukrainy".