Redakcja Polska

NATO nie ma sygnałów, aby Rosja chciała zaatakować kraje bałtyckie

07.02.2022 13:45
NATO nie dostrzega żadnych sygnałów, aby Rosja chciała zaatakować kraje bałtyckie - powiedział w Wilnie szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer. Zaznaczył, że Sojusz wierzy w rozwiązanie napięcia wokół Ukrainy na drodze dyplomatycznej.
Audio
  • NATO nie ma sygnałów, aby Rosja chciała zaatakować kraje bałtyckie. Materiał Kamila Zalewskiego
Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.
Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.Suvorov_Alex/Shutterstock

Podczas konferencji prasowej admirał Rob Bauer odniósł się do kwestii zagrożenia ze strony sił, które Rosja gromadzi na Białorusi. Jak powiedział, dyslokowano tam 30 tysięcy żołnierzy. - Na razie nie widzimy żadnego zamiaru i nie spodziewamy się, że Rosja zaatakuje państwo NATO, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio z terytorium Białorusi - powiedział admirał Bauer.

Zaznaczył, że Sojusz wierzy w pokojowe rozwiązanie problemu. - Z jednej strony staramy się kontynuować rozmowy dyplomatyczne, aby upewnić się, że Rosja rozumie, że słuchamy jej obaw i staramy się znaleźć rozwiązanie. Z drugiej strony chcemy upewnić się, że Moskwa zdaje sobie sprawę, że wszelkie działania, które podejmie przeciw Sojuszowi, będą miały poważne konsekwencje - zaznaczył szef Komitetu Wojskowego NATO.

Admirał Rob Bauer przebywa na Litwie z kilkudniową wizytą. W poniedziałek spotkał się m.in. z ministrem obrony Arvydasem Anušauskasem.

W planach jest też odwiedzenie tzw. przesmyku suwalskiego oraz natowskiego Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego w Wilnie. Jego wizyta na Litwie potrwa do 9 lutego.

W czwartek na Białorusi rozpoczną się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe, które mają potrwać do 20 lutego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja Ukraina Litwa

Ambasador Ukrainy w Niemczech: Berlin zostawił nas na lodzie

07.02.2022 11:17
Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk potępił zachowanie niemieckiego rządu, który odmawia władzom w Kijowie dostaw broni. - W konflikcie z Rosją zabiegi dyplomatyczne nie wystarczą - wyjaśnił ukraiński dyplomata w programie ARD.

Dalsze próby nielegalnego pokonania granicy. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby

07.02.2022 12:01
Straż Graniczna podaje na Twitterze, że "13 migrantów, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi do Polski, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy". - Pięć osób zatrzymano w niedzielę, a w nocy ośmiu obywateli Iraku - poinformowała w poniedziałek SG.

"Izwiestija": Rosja wzmacnia obronę przeciwlotniczą na południu

07.02.2022 12:44
Południe Rosji i Kaukaz osłonięte zostaną przez "niemożliwą do przebicia kopułę obrony przeciwlotniczej" - pisze w poniedziałek dziennik "Izwiestija" zapowiadając sformowanie nowych jednostek rezerwowych obrony przeciwlotniczej w Południowym Okręgu Wojskowym.