Redakcja Polska

Kolejne sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę

23.02.2022 10:48
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Unia Europejska, Kanada, Japonia i Australia - wszystkie te kraje w ostatnich godzinach nałożyły sankcje na Rosję. To reakcja na uznanie przez Władimira Putina dwóch samozwańczych republik z ukraińskiego Donbasu i na wysłanie na Ukrainę rosyjskich żołnierzy.
Rosja zostanie odcięta od zachodnich rynków finansowych. Zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, nie będzie też można handlować rosyjskimi obligacjami.
Rosja zostanie odcięta od zachodnich rynków finansowych. Zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, nie będzie też można handlować rosyjskimi obligacjami.Shutterstock.com/Oleg Kliucharev

Amerykański prezydent Joe Biden poinformował, że zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, a restrykcje mają dotknąć także elity finansowe Rosji i ich rodziny. - Odcięliśmy rosyjski rząd od zachodniego finansowania. Rosja nie będzie już mogła zarabiać na Zachodzie i nie będzie mogła handlować obligacjami, ani na naszych, ani na europejskich rynkach - powiedział Joe Biden. Biały Dom poinformował również, że na razie spotkanie prezydentów USA i Rosji nie wchodzi w grę.

Lista podmiotów

Departament skarbu USA opublikował listę rosyjskich podmiotów objętych sankcjami w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Dotyczą one między innymi dwóch banków ważnych dla Kremla i synów osób z otoczenia prezydenta Putina.

Sankcjami objęto Wnieszekonombank i Promswiazbank oraz 42 podmioty przez nie kontrolowane. Jak podkreślają Amerykanie, restrykcje utrudnią Rosji finansowanie zbrojeń poza swoimi granicami. Sankcje personalne objęły: Denisa Bortnikowa - syna szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, Władimira Kirijenkę - syna zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz Piotra Fradkowa - syna byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa. Wśród przedsiębiorstw na liście są firmy budowlane Elitnyje Doma i Bajkal Centyr, a także kilka firm świadczących usługi finansowe. Na czarnej liście znalazł się też klub sportowy CSKA Moskwa.

Niemcy wstrzymały certyfikację budzącego kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. Oznacza to, że gotowy już gazociąg na razie nie zostanie uruchomiony. - Poprosiłem ministerstwo finansów o wycofanie obecnej analizy bezpieczeństwa gazociągu. To może brzmieć technicznie, ale oznacza, że nie będzie na razie certyfikacji gazociągu - mówił niemiecki kanclerz Olaf Scholz.

Sankcje na rosyjskie banki i deputowanych

Unia Europejska nałoży sankcje na rosyjskie banki oraz deputowanych Dumy. Decyzja ma zostać sfinalizowana dzisiaj. Wielka Brytania z kolei obłoży restrykcjami pięć rosyjskich banków oraz trzech biznesmenów.

Australia wydała zakaz wjazdu oraz nałożyła restrykcje finansowe na ośmiu członków rosyjskiej rady bezpieczeństwa za ich udział w przygotowaniu inwazji. Kanada, podobnie jak wcześniej USA, wydała zakaz jakiejkolwiek współpracy z przedstawicielami samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska. Sankcje dotkną też deputowanych Dumy oraz przedstawicieli dwóch rosyjskich banków.

Japonia, tak jak Stany Zjednoczone, wydała zakaz handlu rosyjskimi obligacjami. Zamroziła też konta kilku Rosjan.

Stany Zjednoczone odwołały z kolei planowane spotkanie szefa dyplomacji Anthony’ego Blinkena z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Podobne spotkanie z udziałem ministra Jean-Yvesa Le Driana odwołała też Francja.


IAR/dad

Caritas Polska przekaże 100 tys. zł ukraińskiemu Caritas i ogłasza zbiórkę "Pomoc dla Ukrainy”

23.02.2022 13:00
Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritasu Polska na Wschodzie. Przekazujemy 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritasów i ogłaszamy zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy" - powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Polska dywersyfikuje źródła dostaw gazu. Piotr Naimski: kończymy kolejne inwestycje

23.02.2022 09:14
Piotr Naimski w "Gazecie Polskiej": w tym roku ukończymy inwestycje, które pozwolą sprowadzić do naszego kraju gaz, od kogo będziemy chcieli.