X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Caritas Polska przekaże 100 tys. zł ukraińskiemu Caritas i ogłasza zbiórkę "Pomoc dla Ukrainy”

23.02.2022 13:00
Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritasu Polska na Wschodzie. Przekazujemy 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritasów i ogłaszamy zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy" - powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.
Spotkanie Lublin solidarny z Ukrainą na miejscowym Placu Litewskim. Uczestnicy wydarzenia wspierają obywateli Ukrainy, którzy uczą się i pracują w Lublinie - 22.02.2022 rok.
Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą" na miejscowym Placu Litewskim. Uczestnicy wydarzenia wspierają obywateli Ukrainy, którzy uczą się i pracują w Lublinie - 22.02.2022 rok.PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że jego kraj uznał niepodległość samozwańczych republik ludowych w Donbasie w tych granicach, do których one pretendują - a więc obejmujących całe obwody doniecki i ługański na wschodzie Ukrainy. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren wojsk rosyjskich.


Posłuchaj
00:21 11577059_1.mp3 Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej - mówi dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki (IAR)

 

Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki powiedział, że Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritas Polska na wschodzie. Przypomniał, że na Ukrainie organizacja niesie pomoc od 2014 roku, kiedy rozpoczęły się działania zbrojne w tym kraju, w formie pomocy rodzinom uchodźców wewnętrznych z Doniecka i Krymu oraz poprzez tworzenie warunków do udzielania pomocy medyczno-socjalnej.

Zbiórka "Pomoc dla Ukrainy"

- Dziś sytuacja jest bardzo napięta i naszemu sąsiadowi realnie grozi wojna. Każdy ma prawo do bezpiecznego życia w pokoju, dlatego tym bardziej jesteśmy zobligowani nieść pomoc mieszkańcom Ukrainy zarówno na miejscu, ale i w Polsce - powiedział dyr. Caritas Polska zapowiadając uruchomienie zbiórki na potrzeby egzystencjonalne sąsiadów pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy".

- Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas - zapowiedział ks. Iżycki.

Wyjaśnił, że środki zostaną po równo przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji.

- Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie ich w żywność, środki higieniczne, ale także konkretna pomoc materialna, taka jak zakup koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne - zapowiedział dyr. Caritas Polska.

Monitorowanie sytuacji

Zaznaczył, że sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. - Obie organizacje na bieżąco monitorują dokładną skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi - powiedział ks. Iżycki.

W sytuacji wzrostu liczby osób uciekających przed niebezpieczeństwem Caritas Polska będzie bazować na ścisłej współpracy z diecezjalnymi Caritas oraz odpowiednimi służbami.

- Przygotowujemy miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami - powiedziała zastępca dyr. Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Dodała, że ostatnie informacje przekazane przez Wydział ds. Cudzoziemców Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wskazują na brak wzmożonego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej.

Caritas Internationalis

Caritas Polska razem z Caritas Ukraina należą do sieci Caritas Internationalis, który w przypadku kryzysów na świecie może odpowiadać na nie solidarnie. Trwają działania zmierzające do ogłoszenia apelu humanitarnego w sieci Caritas, w odpowiedzi na obecną sytuację kryzysową, na który Caritas Polska gotowa jest odpowiedzieć.

W 2021 Caritas Polska wsparła rozwój Caritas-SPES kwotą niemal 45 tys. zł w ramach programu Organisational Development Solidarity System sieci Caritas Europa. "Dla działań Caritas-SPES, 40 tys. zł. przekazaliśmy na dofinansowanie gabinetu socjalno-medycznego w Berdiańsku oraz na wsparcie inicjatyw edukacyjnych - świetlic środowiskowych, półkolonii dzieci oraz przedszkola w diecezjach Kijowsko-Żytomierskiej" - poinformowała Caritas Polska.

Pomóc można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "UKRAINA", bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści "UKRAINA" (koszt 2,46 zł z VAT).


PAP/dad

Agresja Rosji na Ukrainę. Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2

22.02.2022 16:11
- Wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Jest zgoda UE na sankcje wobec Rosji. Szefowa KE: wejdą w życie bardzo szybko

22.02.2022 19:46
Kraje UE wyraziły zgodę na sankcje za uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na nadzwyczajnym spotkaniu w Paryżu. Z zadowoleniem przyjęła ją szefowa KE Ursula von der Leyen, która zapowiedziała, że sankcje zostaną zatwierdzone i wejdą w życie bardzo szybko.

Prezydent USA Joe Biden wprowadza kolejne sankcje na Rosję

22.02.2022 21:36
Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie "całkowitych, blokujących" sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a także zapowiedział wysłanie dodatkowych sił i sprzętu do państw bałtyckich.