Redakcja Polska

Wiceprezydent USA przybyła do Polski. Spotka się z prezydentem i premierem

09.03.2022 23:33
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wylądowała w Warszawie. To najwyższy rangą polityk USA, który odwiedza Polskę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie. 
US Vice President Kamala Harris.
US Vice President Kamala Harris.Photo: EPA/MICHAEL REYNOLDS

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris rozpoczęła wizytę w Polsce. Air Force Two wylądował na warszawskim Okęciu.

Głównym celem wizyty amerykańskiej wiceprezydent jest - według Białego Domu - zademonstrowanie jedności NATO. Polskie i amerykańskie władze mają też rozmawiać o ewentualnych dalszych sankcjach na Rosję, głównie w sektorze energetycznym, a także o amerykańskiej pomocy dla Ukraińców - zarówno pozostających w swoim kraju, jak i tych, którzy przyjechali do Polski.

10 marca Kamala Harris spotka się z prezydentem i premierem. Amerykańska wiceprezydent najpierw pojedzie jutro do Kancelarii Premiera na krótką rozmowę z Mateuszem Morawieckim, a przed południem pojawi się w Belwederze, gdzie zostanie przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Poza bilateralnymi spotkaniami z prezydentem i premierem, wiceprezydent USA spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który także będzie przebywał w Polsce.

W programie Kamali Harris są także spotkania z uchodźcami z Ukrainy, pracownikami ambasady w Warszawie oraz dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.

IAR/ho

Szef MSZ Ukrainy do Niemców: wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało

09.03.2022 10:26
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku "Welt" pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. - Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało - podkreślił.

Rosjanie zadają coraz więcej pytań o los żołnierzy wysyłanych na wojnę z Ukrainą

09.03.2022 11:38
Jak mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, w Rosji, pomimo nacisku władz na Kremlu, pojawiają się pytania o los żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski: prosimy o szybszą decyzję w sprawie samolotów

09.03.2022 14:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w środę o podjęcie szybszej decyzji w sprawie dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG. Ocenił też, że obecnie poziom zagrożenia w kraju jest maksymalny.

Ambasadorowie krajów UE zgodzili się na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji

09.03.2022 14:30
Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę Tym razem sankcjami ma być objęty eksport do Rosji technologii i sprzętu z sektora morskiego. Jako pierwsza informowała o tym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Sankcje mają wejść w życie jeszcze w środę, wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym