Redakcja Polska

Blisko 14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom. Kongres USA przyjął pakiet pomocowy

10.03.2022 09:17
Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne.
Audio
  • Amerykański Kongres zdecydował o przekazaniu14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet  blisko 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy
Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet blisko 14 mld dolarów pomocy dla UkrainyShutterstock/Andrea Izzotti

Pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców to część ustawy budżetowej wartej 1,5 bln dolarów.

Posłuchaj
00:46 14mld.mp3 Amerykański Kongres zdecydował o przekazaniu14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

Ponad połowa pakietu pomocowego dla Ukrainy - 6,65 mld dolarów pokryje wydatki wojskowe. 3 mld trafią na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie.

Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

Pomoc humanitarna

Ponad 4 mld dolarów Kongres przeznaczył na pomoc humanitarną dla uchodźców. Kwota ta obejmuje finansowanie wyżywienia i opieki zdrowotnej uciekających przed wojną Ukraińców a także dofinansowanie społeczności przyjmujących uchodźców.

Na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy i jej sąsiadów Amerykanie przeznaczą 1,8 mld dolarów.

Embargo na surowce energetyczne

Z dokumentów Kongresu nie wynika jak duża kwota z poszczególnych funduszy trafi do Polski. W pakiecie znajdują się także środki na egzekwowanie sankcji wobec Rosji, w tym na zidentyfikowanie i zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów.

W kolejnym z nocnych głosowań Izba przytłaczającą większością głosów (stosunkiem głosów 414-17) przegłosowała ustawę nakładającą embargo na rosyjską ropę naftową, gaz, węgiel i inne surowce energetyczne. Głosowanie miało znaczenie głównie symboliczne, bo już w środę zakaz importu tych produktów wprowadził prezydent Joe Biden za pomocą rozporządzenia wykonawczego. 

Ustawy trafią do Senatu.


PAP/IAR/dad

Tysiące Ukraińców wraca do kraju. Chcą bronić ojczyzny przed Rosją

09.03.2022 14:51
W ciągu ostatniej doby granicę z Ukrainą przekroczyło 14 tysięcy 500 osób, spośród nich 12 tysięcy to obywatele tego kraju - informuje tamtejsza straż graniczna. Jak dodaje, większość z powracających do kraju Ukraińców to mężczyźni, którzy chcą zaciągnąć się do wojska.

Wiceprezydent USA przybyła do Polski. Spotka się z prezydentem i premierem

09.03.2022 23:33
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wylądowała w Warszawie. To najwyższy rangą polityk USA, który odwiedza Polskę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie.