Redakcja Polska

Tysiące Ukraińców wraca do kraju. Chcą bronić ojczyzny przed Rosją

09.03.2022 14:51
W ciągu ostatniej doby granicę z Ukrainą przekroczyło 14 tysięcy 500 osób, spośród nich 12 tysięcy to obywatele tego kraju - informuje tamtejsza straż graniczna. Jak dodaje, większość z powracających do kraju Ukraińców to mężczyźni, którzy chcą zaciągnąć się do wojska.
W ciągu 12 dni wojny z Rosją do zaatakowanego kraju wróciło w sumie około 167 tysięcy Ukraińców.
W ciągu 12 dni wojny z Rosją do zaatakowanego kraju wróciło w sumie około 167 tysięcy Ukraińców.Twitter/ArmedForcesUkr

"Jesteśmy dumni z naszych rodaków, którzy będą bronić Ojczyzny" - napisała straż graniczna. W ciągu 12 dni wojny z Rosją do zaatakowanego kraju wróciło w sumie około 167 tysięcy Ukraińców. 80 procent z nich to mężczyźni.

Na Ukrainę przybywają także ochotnicy, którzy chcą zaciągnąć się do Legionu Międzynarodowego. "Liczba zgłoszeń zbliża się do 20 tys." - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal RBK.


- Rozpatrywane są wnioski od tych ochotników. Mobilizacja wolnych ludzi świata jest po prostu imponująca. Dziś jadą do nas doświadczeni weterani i ochotnicy z 52 krajów świata. To jest ich pragnienie - nie zatrudniliśmy ich, nie motywujemy ich w żaden sposób. To jest ich chęć walki po stronie dobra. Nie jestem upoważniony, by ujawniać dokładną liczby obcokrajowców, którzy już bronią Ukrainy z bronią w ręku. Ale łączna liczba wniosków zbliża się do 20 tys. - powiedział Kułeba.

W sobotę Ukraina uruchomiła stronę internetową z informacjami dla obcokrajowców, którzy chcą wstąpić do Legionu Międzynarodowego, by bronić kraju przed inwazją Rosji.


IAR/dad

Taras z Ukrainy: szokiem była wojna, ale też solidarność Polaków, za którą wam dziękuję

09.03.2022 12:29
Wybuch wojny był szokiem, przez trzy dni byliśmy jak sparaliżowani. Drugi szok to solidarność Polaków, za którą bardzo wam dziękuję. Nigdy tego nie zapomnimy, jesteśmy jak jeden naród - mówi Taras, który z Ukrainy uciekł kilka dni przed rozpoczęciem inwazji.

Wojna na Ukrainie. „Nikt nie jest przygotowany na to, że ktoś zaczyna do ciebie strzelać”

09.03.2022 12:32
„Nikt z nas nie jest przygotowany na to, że nagle ktoś zaczyna do ciebie strzelać, wokół nas giną ludzie. Wojna zaskakuje w przypadkowym momencie życia. Najpierw jest szok - zawiesza głos - a później… nic. Człowiek próbuje uciec” - mówi Wiktoria Charczenko, której udało się uciec przed wojną z Donbasu.

Polska pomaga zabezpieczać zabytki na Ukrainie

09.03.2022 13:30
W wyniku inwazji Rosji dziedzictwo kulturowe Ukrainy jest mocno zagrożone. W wielu miejscach w Polsce trwają zbiórki sprzętu i środków do ochrony niszczonych zabytków i dóbr kultury na Ukrainie.