Redakcja Polska

Wiceszef MSZ o rosyjskich szpiegach: Moskwa jest do wszystkiego zdolna, będziemy odpowiednio reagować

23.03.2022 20:26
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ocenił, że w kwestii stosunków dyplomatycznych Polska spodziewa się po Rosji "wszystkiego, co najgorsze". Warszawa zapowiada, że będzie odpowiednio reagować na dalsze rosyjskie działania.
Paweł Jabłoński: w kwestii stosunków dyplomatycznych spodziewamy się po Rosji wszystkiego, co najgorsze
Paweł Jabłoński: w kwestii stosunków dyplomatycznych spodziewamy się po Rosji wszystkiego, co najgorszePAP/Paweł Supernak

Polskie władze ogłosiły dziś decyzję o wydaleniu - jak podało MSWiA - 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że w postawie Rosji nie widać szczerości intencji. - Rosja wywołała agresywną wojnę i posługuje się metodami barbarzyńskimi - mówił wiceszef dyplomacji. Jak zaznaczył, Polska i cały świat zachodni mają obowiązek wspierać broniącą się Ukrainę i przeciwstawić się agresywnym działaniom Rosji. - Jeżeli będą przez Rosję podejmowane różnego rodzaju kroki w zakresie stosunków dyplomatycznych, to - powiem szczerze - spodziewamy się najgorszego. Spodziewamy się po Rosji wszystkiego, co jest najgorsze, dlatego że Rosja udowadnia w ostatnich dniach, że jest do takich działań po prostu zdolna. Musimy mieć tego świadomość - podkreślił zastępca szefa MSZ.

Posłuchaj
00:28 Jabłoński.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o postawie Rosji (IAR)


Paweł Jabłoński dodał, że wydalenie 45 Rosjan dopiero teraz wprowadza zasadę symetrii w kontekście personelu placówek dyplomatycznych. Pytany o możliwość zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, wiceszef MSZ powiedział, że Warszawa obecnie nie planuje dalszych kroków.

- W dyplomacji tak jest, że rozmawia się z każdym, nawet mimo naprawdę poważnych okoliczności, dlatego my nie zamierzamy podejmować w tym momencie żadnych dalszych działań. Natomiast w zależności od tego, co będzie robiła Rosja, a każdego dnia pokazuje, że jest państwem zdolnym do dalszej eskalacji agresji, my także będziemy odpowiednio reagować - zapewnił wiceminister spraw zagranicznych.

44 rosyjskich dyplomatów ma pięć dni na opuszczenie Polski. Jedna osoba musi to zrobić w ciągu 48 godzin. Dziś w tej sprawie do MSZ-tu wezwany został rosyjski ambasador Siergiej Andriejew. Zapowiedział działania odwetowe - czyli wydalenie polskich dyplomatów z Rosji.


PAP/IAR/dad

Rosyjska bomba uderzyła w cmentarz wojskowy w Charkowie. To miejsce spoczynku polskich oficerów

23.03.2022 14:23
Bomba kasetowa spadła na cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego - przekazał z miejsca zdarzenia reporter Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Lange.