Redakcja Polska

Polska wśród państw gwarantujących bezpieczeństwo? Jest nowa propozycja Ukrainy

29.03.2022 16:18
Polska mogłaby znaleźć się w gronie państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją - przekazał na briefingu po wtorkowych rozmowach w Stambule ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.
Audio
  • Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju [POSŁUCHAJ]
Przedstawiciel ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją poinformował, że Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju
Przedstawiciel ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją poinformował, że Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego krajuPAP/EPA/ EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Przedstawiciel ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją Dawyd Arachamija poinformował, że Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju. Jak dodał, sytuacja w Charkowie, Mariupolu czy innych ukraińskich miastach dowodzi, że dotychczasowe formaty nie działają.

Lider frakcji "Sługa narodu" w ukraińskim parlamencie wskazał w Stambule, że nowy system gwarancji dla Kijowa miałby działać na podstawie umowy międzynarodowej. - Miałyby ją podpisać państwa z Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli m.in. Wielka Brytania, Chiny i Federacja Rosyjska - ale o tym opowiemy szczegółowo - Stany Zjednoczone, Francja, Turcja, na terytorium której się znajdujemy, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska i Izrael - wskazał.

System gwarancji bezpieczeństwa

Dawid Arachamija podkreślił, że do porozumienia mogłyby dołączyć także państwa, które wyrażą chęć uczestnictwa w nowym systemie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Przekazał, że Kijów chce, aby nowy format był mechanizmem, który wykorzystywałby rozwiązania podobne jak w przypadku artykułu 5 NATO. Dodał, że konsultacje powinny w razie potrzeby odbyć się w ciągu trzech dni. Potem państwa-gwaranty musiałyby zapewnić Ukrainie pomoc militarną, uzbrojenie i zamknięte niebo nad terytorium kraju. - Wszystko to, czego tak bardzo potrzebujemy teraz i nie możemy dostać - podkreślił Dawyd Arachamija.


PAP/dad

Wicepremier Piotr Gliński dla "Der Spiegel": w końcu cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja

29.03.2022 12:36
Jesteśmy przekonani, że od losu Ukrainy zależy los całego świata - powiedział we wtorek w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "przez długi zarzucano nam, że mamy rosyjską paranoję. W końcu jednak cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja".

Stanisław Żaryn: trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi. Rosja jej beneficjentem

29.03.2022 14:06
Trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi, jej beneficjentem jest Rosja - ocenił we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W poniedziałek 85 osób nielegalnie przekroczyło polską granicę.

MSZ odpowiada na słowa Zełenskiego. "Nie chcemy, żeby na Ukrainie trwał zamrożony konflikt"

29.03.2022 15:08
- Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego zdefiniowaniem sprawy, też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.